Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katolíci a ortodoxní se shodli na papeži

Svět

  15:53
VATIKÁN - První krok k jednotě křesťanských věřících. Tak označil Vatikán dohodu, k níž dospěli experti katolické a ortodoxní církve ohledně definice papežského úřadu. Společný dokument, který byl současně zveřejněn ve Vatikánu, v Istanbulu, v Aténách a na Kypru, přiznává papeži prvenství před ostatními biskupy a patriarchy. Zástupce moskevského patriarchátu však dohodu nepodepsal.

Papež Benedikt XVI. při setkání s ekumenickým patriarchou Bartolomějem I. foto: ČTK

Vůbec poprvé od schizmatu, které v roce 1054 rozdělilo křesťanskou církev na západní, katolickou větev, a na východní, ortodoxní ritus, se představitelé obou směrů dokázali sejít k diskuzi o úloze římského biskupa, tedy papeže.

Dokument, na němž se po týdenním jednání v severoitalské Ravenně dohodli, výslovně uznává prvenství hlavy katolické církve dle kanonického řádu nad biskupy a patriarchy z dalších tradičních sídel biskupů, a to včetně Konstantinopole (Istanbulu), Alexandrie, Antiochie a Jeruzaléma.

Prvotní příčinou schizmatu byly spory o autoritu papeže, který si nárokoval moc nad ostatními čtyřmi starověkými patriarcháty na Východě, ačkoli mu východní patriarchové přiznávali jurisdikci pouze nad západním patriarchátem římským.

Komise závěrem diskuze konstatovala, že "papež je protos mezi biskupy", tedy první.

Význam dokumentu poněkud snižuje fakt, že ho nepodepsal zástupce moskevského patriarchátu. Ruská křesťanská pravoslavná církev přitom představuje polovinu z 250 milionů všech ortodoxních věřících. Jednání v Ravenně navíc do jisté míry zkomplikoval mocenský konflikt mezi moskevským a konstantinopolským patriarchátem.

Kardinál Walter Kasper, který stojí v čele vatikánské Papežské rady pro jednotu křesťanů, nicméně dohodu z Ravenny označil za průlom v ekumenickém dialogu. Současně ale v rozhovoru pro vatikánskou rozhlasovou stanici uznal, že "cesta vedoucí k naprosté jednotě (katolíků) s ortodoxními věřícími je ještě velmi dlouhá".

O nynější dohodě mezi katolíky a ortodoxními křesťany se zřejmě bude jednat i na kardinálské konzistoři k ekumenickým otázkám, kterou papež Benedikt XVI. svolal do Vatikánu na 23. prosince.
Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat