Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza Panama Papers: základní fakta o společnosti Mossack Fonseca

Svět

  15:44
PANAMÁ/PRAHA - Mossack Fonseca je právnická firma se sídlem v Panamě, založená v roce 1977. Specializuje se na obchodní právo a investiční poradenství. Podle britského listu The Guardian je čtvrtým největším poskytovatelem offshoreových služeb na světě. Spravuje za roční poplatek offshoreové společnosti, z nichž většina sídlí v daňových rájích. Nabízí i správu majetku.

Logo společnosti Mossack Fonseca, protagonistky dosud největšího úniku tajných informací. foto: Reuters

 • Za dobu své existence pomohla založit na 300.000 firem. Je považována za jednu z největších společností, která poskytuje správu takzvaných schránkových firem. Ty zpravidla nevykonávají žádnou činnost kromě toho, že se starají o peníze někomu, kdo chce zůstat v anonymitě.
 • Mossack Fonseca funguje jako registrovaný zprostředkovatel pro firmy, jimž anonymně spravuje majetek či bankovní účty. Údaje o majitelích nejsou veřejně přístupné. Offshoreové společnosti jsou registrované v daňových rájích, více než třetina z nich na Britských Panenských ostrovech.
 • Zaměstnanci Mossack Fonseca často nejednají se svými klienty přímo, ale přes prostředníky, například účetní, právníky, bankéře či trustové společnosti. V Evropě jsou tito offshoreoví zprostředkovatelé ve Švýcarsku, Lucembursku, Británii či na ostrově Jersey.
 • Podnik má síť franšízových partnerů ve 40 zemích světa, která čítá na 600 pracovníků.

Na koho míří Panama Papers: Prezidenti, premiéři a vlivní mocnáři

Vladimir Putin - ruský prezident. Dokumenty ukazují především na violoncellistu...
Lionel Messi - argentinský fotbalista a loni nejlepší hráč světa figuruje mezi...
 • Společnost založil v roce 1977 Jürgen Mossack, k němuž se v roce 1986 připojil Ramón Fonseca.
 • Jürgen Mossack se narodil německým rodičům v bavorském Fürthu 20. března 1948, od šedesátých let žije v Panamě. Jeho otec Erhard Mossack působil v nacistických jednotkách SS, po příjezdu do Panamy se nabídl americké tajné službě CIA jako špion pro Kubu. Jürgen Mossack vystudoval práva na panamské univerzitě a následně působil dva roky jako právník v Londýně.
 • Ramón Fonseca Mora se narodil v Panamě 14. července 1952. Vystudoval práva v Panamě a na Londýnské ekonomické škole. Pracoval pak v sídle OSN v Ženevě. Jako mladý prý chtěl spasit svět a být knězem. „Nespasil jsem nic... když je člověk starší, stane se z něj větší materialista,“ řekl později médiím. Psal též romány. Jeden z nich, nazvaný Mistr Politicus, je politický thriller o „spletitých postupech, jimiž se bezskrupulózní funkcionáři snaží udržet u moci, a uspokojit tak své odporné potřeby“. Fonseca byl do března také členem vlády současného panamského prezidenta. Odstoupil, když bylo jeho jméno veřejně spojeno s obrovským korupčním skandálem v Brazílii kolem státní energetické skupiny Petrobras.
 • V souvislosti s únikem více než 11 milionů dokumentů, z nichž od neděle citují světová média, společnost Mossack Fonseca uvedla, že neprovedla nic nezákonného. „Jako právnická firma se omezujeme na zakládání společností, nejsme zodpovědní za to, co ta firma dělá,“ hájil se v panamské televizi Fonseca. Kauza je podle něj „útokem proti Panamě“, protože prý některé země špatně nesou, že Panama je přitažlivá pro podnikání.
 • Samo zakládání offshoreových společností nezákonné není, záleží na právní úpravě dané země, jak na věc pohlíží. Pokud ale v těchto firmách figurují veřejně činní lidé, mohou porušovat zákon nepravdivými informacemi o svém majetku. Snaha vyhýbat se placení daní ve vlastní zemi může být někde nezákonná, spíše je to ale otázka morálky.

Aféra Panama Papers:

Autor:

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...