Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kazachstán šlápl ‚pořádně vedle‘. Ze zahraničního teroristy se vyklubal známý kyrgyzský jazzman

Známý hudebník Vikram Ruzachunov po návratu do Kyrgyzstánu. (10. ledna 2022) foto: AP

Poté, co Kazachstán zažil počátkem roku násilné demonstrace označované za největší v jeho třicetileté historii, přispěchal prezident Kasym-Žomart Tokajev s vysvětlením a z nepokojů obvinil „zahraniční teroristy“. Když ale režim jednoho z údajných teroristů ukázal, udělal chybu. Vybral si totiž známého kyrgyzského hudebníka, jehož zadržení vyvolalo vlnu hněvu.
  15:49

Kauza odstartovala v neděli poté, co státní televize odvysílala video muže, jehož označila za jednoho ze „zadržených zahraničních teroristů“. Mladík s opuchlou tváří plnou podlitin, se podíval na kameru a začal vyprávět.

„Prvního ledna mě kontaktovali neznámí lidé a nabídli mi devadesát tisíc tenge (4 500 korun) za účast na demonstracích v Kazachstánu. A protože jsem v Kyrgyzstánu nezaměstnaný, souhlasil jsem,“ popsal zjevně nervózní muž podle stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE). 

Video obletělo sociální sítě a příběh státní televize zakrátko utrpěl zásadní trhlinu. Lidé totiž v zadrženém poznali Vikrama Ruzachunova, známého jazzového pianistu, jenž do Kazachstánu jezdí pravidelně vystupovat. Konstatování, že nemá práci, tak není pravdivé. 

Odhalení v Biškeku rozpoutalo vlnu hněvu. Místní hudebníci se za Ruzachunova veřejně postavili a před kazachstánskou ambasádou se shromáždili demonstranti požadující hudebníkovo propuštění. 

Nebudeme mlčet a přihlížet, ohradil se Biškek

„Neexistuje způsob, jak by mohl být Vikram Ruzachunov stíhán jako terorista. Nemůžeme a nebudeme sedět, když je náš občan obviňován, zejména ze zločinu terorismu,“ vzkázal do Kazachstánu Kamčjek Tašijev, šéf kyrgyzského Státního výboru pro národní bezpečnost.

Incident vytvořil trhlinu v kazašsko-kyrgyzských vztazích krátce poté, co Biškek kývl na vyslání 150 vojáků, aby se v Kazachstánu připojili k Ruskem vedeným „mírotvorcům“. Řada Kyrgyzstánců podle RFE účast na obnově pořádku v zemi označila za „zbytečnou a neopodstatněnou“.

Demonstrace v Kazachstánu vyvolalo krátce po Novém roce prudké zvýšení cen zkapalněného ropného plynu (LPG). Vypjatá situace nastala zejména v největším městě Almaty, kde demonstranti zaútočili na vládní budovy. Bezpečnostní složky demonstrace krvavě potlačily. Jen v Almaty zemřelo 103 lidí, po celé zemi pak při nepokojích zahynulo 164 lidí.

Tokajev v reakci prohlásil, že násilí v ulicích rozpoutali „zahraničím vyškolení a financování teroristé“ a požádal o pomoc postsovětskou Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), která do země vyslala na 2 500 vojáků v čele s ruskými výsadkáři.

Slíbili mi, že mě po přiznání pustí, řekl muž

RFE Ruzachunovovo prohlášení označila za velmi detailní. Kromě toho, že ho pozvali do Kazachstánu neznámí lidé, kteří mu koupili letenku na 2. ledna, hudebník na kameru také řekl, že ho v Almaty „odvezli do místnosti, kde byli společně s ním také tádžičtí a uzbečtí občané“.

„Bylo jich tam asi deset. Měl jsem strach a rozhodl se vrátit domů,“ uvedl. Policie Ruzachunova zadržela 3. ledna ve vesnici Samsy, asi 70 kilometrů západně od Almaty. Ruzachunovovi příbuzní však uvedli, že muž si koupil letenku do Almaty již 16. prosince, neboť se tam chystal na koncert.

„Byl to drsný začátek pro kazašské úřady, od nichž jejich občané nyní očekávají, že prokážou svá tvrzení o zahraničních teroristech zodpovědných za to, co mnozí považují za násilí vyvolané rivalitou mezi vládními frakcemi,“ zhodnotil situaci komentátor RFE Bruce Pannier.

Ruzachunova v pondělí propustili z vazební věznice a hudebník se vrátil domů. Novinářům řekl, že ho v Kazachstánu nemučili. „Zranění na obličeji jsem utrpěl, když mě kazachstánská policie zatýkala,“ popsal. O svém přiznání na kameru řekl, že mu muži, kteří ho natáčeli, slíbili, že pokud se přizná k braní peněz za účast na protestech, ihned ho deportují do vlasti.

Další podobná přiznání mohou následovat

Ačkoli Ruzachunov vyvázl, jeho komentáře podle RFE naznačují, že obětními beránky Tokajevova režimu se v příštích dnech mohou stát někteří z tisíců migrujících dělníků z Kyrgyzstánu, Tádžikistánu či Uzbekistánu, kteří do země jezdí za lépe placenou prací. 

Podle listu The Moscow Times se již objevila zpráva, že kazachstánská policie v souvislosti s násilím zadržela nejméně pět dalších Kyrgyzstánců.

„Jsme rádi, že je Vikram doma. Svět ale musí vědět, že v Kazachstánu byli zadrženi i další kyrgyzští občané a zdá se, že je rovněž chtějí obvinit z terorismu,“ popsal listu populární kyrgyzský zpěvák Kairat Primberdijev, jenž organizoval demonstrace za Ruzachunovovo propuštění.

Kyrgyzské ministerstvo zahraničí tento týden uvedlo, že kazachstánští úředníci zadrženým Kyrgyzstáncům brání v setkání s jejich právními zástupci. „Kvůli této skutečnosti i Ruzachunovově případu jsme kazašskému generálnímu prokurátorovi zaslali protestní nótu,“ uvedlo. 

Ačkoli tádžičtí a uzbečtí představitelé zatím o osudu svých občanů pracujících v Kazachstánu mlčí, soudě dle Ruzachunovova případu je podle RFE pravděpodobné, že další podobná přiznání budou následovat.

Na náměstí v kazašském městě Almaty vjelo několik obrněných transportérů (6. ledna 2022):

Autor: