Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V kazachstánském Almaty byla přes noc slyšet střelba. Situace je stabilní, tvrdí úřady

Muž prochází kolem policejní stanice, která byla poničena během masových protestů v Almaty. (8. ledna 2022) foto: Reuters

V kazachstánském největším městě Almaty v noci na neděli pokračovaly střety s demonstranty. Podle svědků se ozývaly také výstřely. Ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že při týdenních nepokojích přišlo o život celkem 164 lidí a dalších 2 265 utrpělo zranění. Policie od začátku protestů zadržela téměř šest tisíc lidí, mezi nimi mnoho cizinců.
  11:43aktualizováno  13:36

„Demonstranti stále kladou ozbrojený odpor. Je to stabilizované, ale občas propukne divoký odpor,“ řekl v neděli jedné z místních televizí místostarosta Almaty Jeržan Babakumarov. Ruská televize Mir-24 uvedla, že noc v Almaty byla poměrně klidná, v různých částech města sice bylo slyšet střelbu, zdálo se však, že jde jen o varovné výstřely. 

Ministerstvo zdravotnictví v neděli o přesném počtu obětí nynějších nepokojů informovalo vůbec poprvé, dosavadní úřední informace hovořily o desítkách mrtvých a stovkách zraněných. Jen v Almaty zahynulo podle ministerstva 103 lidí. Úřady již dříve uvedly, že mrtví jsou i mezi policisty.

V Almaty stejně jako ve zbytku země stále platí zákaz nočního vycházení, na jeho začátek upozorňuje siréna. „Poté ulice znatelně utichnou a neprojíždějí jimi v podstatě žádná auta,“ popisuje Mir-24. 

Podle reportérů stanice je nyní v Almaty největší problém s dodávkami potravin a úřady se snaží zajistit zejména zásobování malých obchodů a večerek. Někde je po několikadenním výpadku možné platit kartou a brzy by se měla otevřít také tržiště.

Lidé v Almaty čekají ve frontě před obchodem s potravinami. (8. ledna 2022)

Lékárny fungují v omezeném režimu, podle televize mají zásoby léčiv na měsíc a některé i na delší dobu. 

„Místní úřady žádají obyvatele, aby byli opatrní, řídili se všemi bezpečnostními opatřeními a plnili požadavky armády,“ uvedl Mir-24.

Škoda je přes čtyři miliardy, tvrdí úřady

Kancelář prezidenta Tokajeva oznámila, že úřady zatkly téměř šest tisíc lidí, z nichž mnozí byli cizinci. Ministerstvo vnitra podle místních médií informovalo o 5 135 zadržených a 125 zahájených trestních stíhání.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že při demonstracích vznikla škoda v přepočtu za 4,28 miliardy korun. Demonstranti podle úřadu vyplenili přes stovku obchodů a bank a zničili přes 400 vozidel. 

„Situace je v neděli stabilizovaná ve všech regionech země,“ uvedl nicméně ministr vnitra Erlan Turgumbajev. Zároveň dodal, že „pokračuje protiteroristická operace k obnovení pořádku v zemi“.

Nepokoje, které tento týden zachvátily Kazachstán, jsou označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Podle kusých zpráv úřadů si vyžádaly desítky mrtvých a stovky zraněných.

6. ledna 2022

Při protestech zemřela i čtyřletá dívka

Podle nedělního sdělení kazachstánské dětské ombudsmanky v pátek při potyčkách v Almaty zemřela čtyřletá dívka, když na auto, ve kterém jela, začali střílet blíže neurčené osoby. O život přišly podle ombusmanky také další dvě děti, kterým bylo jedenáct a patnáct let. 

Protesty vypukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily, což se dotklo většiny motoristů v regionu.

Tokajev v pátek povolil bezpečnostním složkám střílet do demonstrantů bez varování ostrými náboji a zároveň prohlásil, že nebude vyjednávat s účastníky protestů, které označil za teroristy. 

Do země mezitím na prezidentovu žádost dorazily jednotky zemí postsovětské Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v čele s ruskými výsadkáři, podle nedělního vyjádření Tokajevovy kanceláře pomáhají s ochranou strategických budov.

Kazachstánské úřady na neurčito uzavřely mezinárodní letiště v Almaty, které na krátký čas ovládli demonstranti. Místní aerolinky tak v neděli v Kazachstánu zrušily více než polovinu plánovaných vnitrostátních spojů, zejména kvůli situaci v Almaty.

Podle ministerstva průmyslu bude provoz obnoven, až se situace v zemi stabilizuje. Původně mělo letiště opět fungovat od pondělí. V celé zemi bylo v neděli zrušeno 120 z celkem 224 plánovaných vnitrostátních letů.

Ruský konzulát v Almaty oznámil, že z letiště v neděli odletěla první tři ruská vojenská letadla s ruskými občany, kteří požádali o evakuaci ze země. „S žádostí o pomoc při odjezdu z Kazachstánu se na Moskvu obrátilo na 1600 ruských občanů v Kazachstánu,“ řekla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

7. ledna 2022

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat