Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Kazachstán by unie neměla nechat Rusům

Svět

  16:38
ASTANA - Jen několik dní poté, co byla podepsána dohoda s USA o radaru v Brdech, přestala ropovodem Družba téci do Česka ruské ropa. České rafinérie tehdy zachránila ropa z Ázerbájdžánu a, což se málo ví, také Kazachstánu.

Český premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci s kazašským premiérem Karimem Masimovem (vpravo). foto: Filip NeradČTK

Kazachstán, ropná velmoc Střední Asie, už dnes vyváží přes milión barelů ropy denně. Většinou ale přes Rusko. O tom, jak by to šlo jinak, jednal dnes v kazašské metropoli Astaně český premiér Mirek Topolánek. Jménem Evropské unie hledal shodu s kazašskými představiteli v čele s premiérem Karimem Masimovem a prezidentem Nursultanem Nazarbajevem na projektu „Jižní koridor“. Tím by měl přes Kavkaz a Černé moře propojit plynovody, ropovody a železnicí Evropu s postsovětskou Střední Asií.

„Plynová krize z počátku roku ukázala, jak je Evropská unie zranitelná. Kazachstán je pro nás významným alternativním dodavatelem,“ prohlásil Topolánek. „Evropská unie má zájem na přímé propojení se Střední Asií i na spolupráci s Ruskem, což se vzájemně nevylučuje,“ uvedl český premiér. Podpořil přitom výslovně výstavbu plynovodů Nord Stream z Ruska do Německa i projekt Nabucco, kterým by měl plyn ze střední Asie proudit do Evropy přímo, mimo ruské území.

Nikdy proti Rusku
To v Kazachstánu slyšeli rádi. Jestli totiž podle místních diplomatů Kazachstán něco nechce, tak je to rozházet si vztahy s Moskvou. Nejen proto, že v zemi žije třicetiprocentní ruská menšina, ale také proto, že patnáctimiliónová poloprázdná země sousedí s miliardovou Čínou.


Další podrobnosti
o cestě premiéra do středoasijských republik
si přečtěte v pátečním vydání deníku


Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!