Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kazaši už nechtějí být -ov či -ova. Odpor k Rusku je i móda, vpád na Ukrajinu ho ale posílil, říká analytička


V Almaty v Kazachstánu si lidé připomínají rok výročí invaze ruských sil na Ukrajinu. (24. února 2023) | foto: Reuters

Premium Rozhovor
Koncem minulého roku zastupitelstvo Biškeku, metropole středoasijského Kyrgyzstánu, oznámilo, že hodlá zbavit městské části názvů odkazujících na sovětskou minulost. V sousedním Kazachstánu se během letoška chystají definitivně skončit s azbukou a postupně se vrátit k latince. To Uzbekistán se k latince vrátil už krátce po rozpadu Sovětského svazu v 90. letech.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Střední Asie, někdejší hájemství carského Ruska a SSSR, zažívá dekolonizaci a mentálně se odvrací od ruského světa. A jak v rozhovoru pro Lidovky.cz upozorňuje Kamila Smagulová, analytička z kazašského PaperLab Public Policy Research Center se sídlem v Astaně, válka Ruska proti Ukrajině se stala katalyzátorem tohoto procesu.

Lidovky.cz: Proč více než třicet let od rozpadu Sovětského svazu začalo být téma dekolonizace aktuální pro země Střední Asie?
Pozor, téma dekolonizace je v tamní regionu aktuální už dlouho. Nyní se z toho stal jen populární narativ. Z akademického prostředí, z vědeckých kruhů se téma dekolonizace dostalo do širšího povědomí. Všímají si jej sdělovací prostředky, občanská společnost. Dekolonizace se dokonce dostala i do populární kultury.

Po rozpadu Sovětského svazu docházelo v zemích Střední Asie k budování národních států. Tento proces byl v každé z pěti zemí regionu – tedy v Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu – jiný. Nebyl homogenní. Pro všechny země je však charakteristické, že nacionalizace režimů a budování národních států, které nahradily rozpadlý sovětský systém, posloužily jako faktor upevnění nových středoasijských režimů.

Klíčové momenty v dějinách středoasijských zemí – v případě Kazachstánu to jsou události 20. století, masové represe, hladomor, druhá světová válka – stimulovaly budování národních států i kvůli ztrátám, které státotvorné etnikum utrpělo. V Uzbekistánu to jsou Uzbeci, v Kazachstánu Kazaši a tak dále.

Lidovky.cz: Zmínila jste, že se dekolonizace promítá ve Střední Asii i do populární kultury. Jak?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...