Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každý den zemře 10 somálských dětí, hrozí epidemie

Svět

  15:00
MOGADIŠO - Deset dětí průměrně ve věku pěti let zemře každý den v uprchlickém táboře Dolo Ado na jihu Etiopie na nemoci a podvýživu. Oznámil to v úterý mluvčí agentury OSN pro uprchlíky. Do tábora před konfliktem a hladomorem uteklo již 120 000 Somálců. Podle mluvčího Adriana Edwardse je katastrofální úmrtnost především mezi nově příchozími v táboře Kobe, který je součástí uprchlického komplexu.

Matka sedmiměsíčního Mihaga Gediho Faraha krmí své dítě v uprchlickém táboře foto: ČTK

Na vině je podle něj především podvýživa. Situaci ale zhoršuje hrozící epidemie spalniček. V Kobe začaly humanitární organizace před touto nemocí v pondělí očkovat. Zaměřily se na všechny děti ve věku od šesti měsíců do 15 let; v dalších dnech chtějí s očkováním pokračovat v dalších táborech.

ČTĚTE VÍCE:

Etiopie spolu s dalšími zeměmi východní Afriky pociťují dopady katastrofálního sucha, které dosud nejhůře zasáhlo občanským konfliktem sužované Somálsko.

Budoucností této zbídačelé země se má zabývat konference pod patronátem OSN. Uskuteční se od 4. do 6. září a Rada bezpečnosti OSN všechny zúčastněné strany konfliktu vyzvala, aby se jí účastnily. Cílem jednání je podle DPA sjednotit všechny strany v postupu k ukončení občanské války.

Kromě toho by na konferenci měly být stanoveny nové termíny a cíle přechodné vlády pro nadcházející rok, uvádí se ve sdělení RB OSN.

SOMÁLSKO SUŽUJE HLADOMOR

RB OSN zároveň uvítala zlepšenou bezpečnostní situaci v hlavním městě Mogadišu po odchodu islamistických jednotek Šabáb. Podle ní by měla být nyní situace natolik dobrá, že bude možné dodat do oblastí postižených hladem potřebné potraviny a další nutnou pomoc.

Agentura Reuters ale v úterý uvedla, že islamisté se na severu metropole znovu střetly z provládními jednotkami. Zbloudilé střely zasáhly i místní nemocnici, jejíž lékaři i dětští pacienti se pak dali na útěk.

Pomoc pro Somálsko

Číslo účtu 70697069 / 0300.
Dárcovská sms ve tvaru DMS SOSSOMALSKO zaslaná na číslo 87 777.

Sbrírku zajišťuje společnost Člověk v tísni.

Světový program pro výživu při OSN (WFP) uvedl, že velká většina humanitární pomoci určená pro oběti sucha a hladu v Somálsku se již dostane k těm, co ji potřebují. Uvedla to v úterý mluvčí programu Christiane Berthiaumeová v reakci na informace o rozkrádání dodávek.

"Nepřichází v úvahu pomoc pro Somálsko redukovat," prohlásila mluvčí a dodala, že WFP vyšetřuje údajné krádeže, které představují sotva jedno procento celkové distribuce. Asi 1,5 milionu lidí na severu a v centrální části Somálska dostává pomoc WFP, která by chtěla rozšířit dodávky i do jižních oblastí země. Přístup do nich jí nyní znemožňuje hnutí Šabáb.

V oblasti Afrického rohu, zejména Džibutsku, Etiopii, Keni, Somálsku a Ugandě, trpí v současnosti hladem či ozbrojenými konflikty až 12 milionů lidí. Mezinárodní humanitární organizace proto násobí své výzvy k mobilizaci pomoci pro tyto východoafrické země.

Autoři: ,

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat