Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kdo byly oběti bruselských útoků? Američtí manželé, dcera novináře i belgický exvelvyslanec v USA

USA

  14:01
BRUSEL/PRAHA - 28 obětí, 28 životních příběhů. Oběti úterních atentátů v Bruselu začínají získávat tváře s tím, jak policie pokračuje v identifikaci. Navzdory intenzivnímu pátrání po manželském páru původem z USA vyšlo najevo, že v Bruselu zahynuli. Stejně tak v případě dcery novináře veřejnoprávní televize RTBF. Smrt na letišti Zaventem pak nalezl i belgický diplomat.

Manželé Justin a Stephanie Shultsovi zemřeli na letišti Zaventem. foto: Facebook.comReprofoto

„Bylo 10:15, když jsme se já a má žena začali strachovat. Naše dcera nedorazila do práce, zkusili jsme ji proto kontaktovat. Ale hodiny míjely a my stále neměli žádnou zprávu. Úzkost rostla a nahradila strach. Byla to její linka metra, každý den jezdila přes Maelbeek.“ Tak začíná výpověď Michela Visarta, ekonomického novináře z veřejnoprávní belgické stanice RTBF.

Ohlušující hřmot, panika a kaluže krve. Je to ohavnost, líčí svědci teror v Bruselu

„Je to bolest, kterou nikdo nedokáže popsat, kterou svým způsobem sdílí všechny rodiny, které tohle prožili, nehledě na to, odkud pochází,“ promluvil veřejně o své bolesti.

„Lauraine vyznávala silné hodnoty, které se se stejnou silou a vztekem obhajovala, jako poctivost, spravedlnost, toleranci, rovnost mezi pohlavími,“ rozpovídal se ve vysílání rovněž více o své dceři, která se stala jednou z desíti dosud identifikovaných obětí ve stanici metra Maelbeek.

„Nejsem naivní, vím, že v dnešní době je bezpečnost nezbytná. Ale myslím si, že pokud budeme stavět zdi, abychom některé lidi vyloučili, pokud budeme pěstovat nenávist, ocitneme se za tou zdí my,“ dodává Visart.

Ambasador André Adam, 79 let

Na letišti zase našel smrt bývalý belgický velvyslanec v USA a později při Organizaci spojených národů André Adam. Devětasedmdesátiletý důchodce se na letišti Zaventem zrovna chystal na svou další cestu do Spojených států.

Podle své rodiny se v okamžiku výbuchu snažil ochránit svou ženu. Ta skončila s vážnými poraněními v nemocnici. „Celý svůj život pracoval na mírovém řešení konfliktů ve světě,“ citoval deník The New York Times diplomatovu rodinu.

Účetní Justin a Stephanie Shultsovi, 29 a 30 let

Z Ameriky, kam se zesnulý André Adam chystal, pocházeli také manželé Justin a Stephanie Shultsovi. I oni se nacházeli na letišti Zaventem, kde zrovna vyprovázeli Stephaniinu matku. Ta přiletěla za svou dcerou, která v Bruselu našla práci jako účetní firmy Mars.

Do Bruselu se manželé přestěhovali podle deníku Le Soir v roce 2014. Od té doby stihli procestovat část Evropy, na sociální sítě umisťovali jak fotky z Paříže či Amsterdamu, tak i ze Španělska nebo Švédska.

V osudný den se zrovna rozloučili se Stephaniinou matkou, která se zařadila do fronty na bezpečnostní kontrolu. Pak se ozvala rána a na letišti zavládl zmatek. Na informace, co se s její dcerou a zetěm stalo, čekala Carolyn Moorová pět dní. Přitom ve středu rodinu kontaktoval pracovník ministerstva zahraničí, aby jí sdělil, že pár byl nalezen. Neposkytl však bližší informace a rodina žila v nejistotě až do soboty. Tehdy se konečně dozvěděli zdrcující zprávu.

Sourozenci Alex a Sascha Pinczowski, 29 a 26 let

Nejistota několik dní panovala i kolem sourozenců Alexandra a Saschi Pinczowských. Původem Holanďané to úterní ráno volali své matce do Maastrichtu, aby jí dali vědět, že dorazili na bruselské letiště v pořádku, informoval server The Guardian. Chystali se odbavit a následně nasednout na letadlo směr New York, kde na Alexe čekala jeho snoubenka.

Evakuace pasažérů v bruselském metru.
Lidé prchají od haly letiště Zaventem v Bruselu bezprostředně po útoku...

Jejich matka Marjan Pinczowski Fasbenderová později pro média vylíčila průběh onoho telefonátu a vypověděla, že měla pocit, jako by se mobil potopil - a pak se odmlčel úplně.

Rodina, stejně jako Alexova snoubenka, následně apelovali na veřejnost ve snaze zjistit, co se se sourozenci stalo. V pátek policie potvrdila, že jsou mezi čtrtnácti dosud identifikovanými oběťmi z letiště.

Jejich matka podle agentury AP následně zveřejnila Saschin facebookový příspěvek, v němž mladá dívka po teroristických útocích v Paříži varovala, že „neznalé šíření anti-muslimských nálad a propagandy ničemu nepomůže, jen nahraje Islámskému státu.“ „Chci sdílet toto poselství tolerance od naší drahé dcery Saschy,“ odůvodnila svůj krok Fasbenderová.

Autor: