Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Kdo zabil bin Ládina? Členové Navy SEAL se přou o smrtící kulku

Svět

  20:48
NEW YORK - Tím, kdo v roce 2011 v pákistánském Abbottábádu zabil bývalého šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina, byl údajně Rob O’Neill. Ve čtvrtek o tom informoval portál dailymail.co.uk, který hovořil s jeho otcem Tomem O’Neillem. Den nato se však strhla debata o tom, jestli je jeho popis zásahu pravdivý.

Kdo je střelec, který zabil bin Ládina? Jeho identita byla zveřejněna foto: Reprofoto

Rob O’Neill, který po 16 letech činné služby odešel do výslužby, byl členem amerického námořního komanda SEAL, které bin Ládina přepadlo v jeho úkrytu. Rozhovor s ním se tento měsíc chystá odvysílat stanice Fox News.

Poničená helikoptéra na dvoře bin Ládinova obydlí v Abbottábádu.
Fotografie z místa útoku na obydlí bin Ládina v Abbottábádu.
Mrtvola muže z místa zásahu Navy SEAL proti bin Ládinovi v Abbottábádu.
Trosky bin Ládinova obydlí, kde byl zastřelen příslušníky Navy SEAL.

„Lidé se mě ptají, zda se nebojím toho, že ISIS (radikální organizace Islámský stát) kvůli tomu, že Rob zveřejnil svou identitu, přijde a dostane nás. Odpovídám, že nakreslím na vstupní dveře obrovský terč a řeknu ‚tak pojďte‘,“ prohlásil Tom O’Neill.

Bum! Bum! a padal

Již loni Rob O’Neill v anonymním rozhovoru s časopisem Esquire prohlásil, že na bin Ládina vypálil z blízkosti tři střely do čela. Nejprve vypálil dva výstřely. „Bum! Bum! Při druhé ráně už padal. Sesunul se na podlahu u postele, kde jsem ho střelil znova na stejné místo,“ řekl tehdy.

V minulosti se ale o podrobnostech teroristovy smrti pochybovalo. Podle některých spekulací ho O’Neill zasáhl jen jednou střelou, což bin Ládina smrtelně poranilo, ale nezabilo. To prý dokončili další dva členové komanda střelbou do hrudi.

Rob O'Neill v civilu.

O’Neill se rozhodl promluvit poté, co přišel o některé vojenské a sociální výhody tím, že odešel ze služby po 16 letech a ne obvyklých dvaceti. Patří mezi příslušníky elitních sil s největším počtem ocenění, celkem byl nasazen na více než 400 misí a získal 52 vojenských ocenění. Za zveřejnění jednoho z nejpřísněji střeženého tajemství mu ale hrozí problémy. Členové amerického námořního komanda SEAL se totiž obvykle řídí pravidlem mlčenlivosti, které jim zakazuje veřejně si připisovat zásluhy za své činy.

Alternativní verze

V knize Nelehký den (No Easy Day), vydané v roce 2012, Matt Bissonnette tvrdí, že to byl nejmenovaný voják v čele komanda, kdo bin Ládina usmrtil. Podle O’Neillovy verze však minul a smrtící rána vyšla až z jeho vlastní pušky. Ve čtvrtečním rozhovoru na stanici NBC News Bissonnette přímo O’Neillovo tvrzení nepopřel. „Dva různí lidé vyprávějí dva různé příběhy z dvou různých důvodů,“ konstatoval. „Ať říká cokoli, nebudu do toho zasahovat,“ dodal.

Bissonnette by měl vystoupit v pořadu 60 Minutes televize CBS v souvislosti s chystaným vydáním jeho druhé knihy No Hero (Žádný hrdina), která popisuje jeho službu u jednotek SEAL. Současně ale čelí vyšetřování kvůli údajnému vyzrazení tajných informací ve své první knize, jež popisuje přepadení bin Ládinova domu v Abbottábádu.

Na pravdu si počkáme

Lze předpokládat, že americká vláda nezveřejní oficiální verzi událostí kolem bin Ládinovy smrti ještě řadu let. Představitelé Pentagonu O’Neillův popis útoku na vůdce Al-Káidy nepotvrdili ani nevyvrátili. Šéfové zvláštních operací ale minulý týden poslali všem příslušníkům jednotek SEAL dopis, v němž je vyzývají, aby dodržovali pravidlo mlčenlivosti.

Bin Ládinovo tělo bylo po smrti pochováno do moře. Vzhledem ke tmě a stísněným prostorám budovy, kde byl terorista zabit, nebude podle některých členů elitních jednotek možné nikdy určit, čí kulkou vůdce Al-Káidy vlastně padl.

Autoři: ,