Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo neukáže test, půjde do karantény. Matovič představil akci, která podle něj nemá ve světě obdoby

Slovenský premiér Igor Matovič. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Igor Matovič. | foto: Reuters

Bratislava Připravované plošné opakované testování obyvatel pětimilionového Slovenska na koronavirus bude patrně dobrovolné. Kdo se ale žádným testem neprokáže, bude muset pod hrozbou pokuty nastoupit do karantény. Novinářům to dnes řekl premiér Igor Matovič. Prezidentka Zuzana Čaputová by naopak uvítala, pokud by za neúčast na testech nehrozily sankce.

Pilotní fáze otestování lidí ve vybraných regionech země je naplánována už na konec tohoto týdne, hlavní část se pak uskuteční zejména o dalších dvou víkendech. Na zorganizování největší akce svého druhu v novodobé historii Slovenska bude stát potřebovat pomoc asi čtvrtiny z celkového počtu zdravotníků a mediků v zemi.

„S velmi velkou pravděpodobností to (testování) bude dobrovolné. Lidé, kteří se neprokážou jakýmkoli testem, ať z tohoto státního otestování nebo když soukromě podstoupí test jinde, budou následujících deset dnů v karanténě,“ uvedl Matovič. Po jednání bezpečnostní rady státu se premiér vyslovil pro to, aby země do budoucna zavedla bezplatné testování také na hranicích se sousedními státy.

Prezidentka Čaputová, která se rovněž zúčastnila jednání bezpečnostní rady státu, novinářům řekla, že plošné testování obyvatel by mělo být dobrovolné a bez sankcí. Za nesprávnou označila skutečnost, že nebyla i jako hlavní velitelka armády dopředu informována o plánu vlády zorganizovat plošné testování obyvatel na koronavirus. Premiér Matovič opakovaně tvrdil, že nechtěl o záměru informovat hlavu státu do doby, než země bude mít potvrzenou dodávku antigenových testů; to se podle něj stalo minulý týden, kdy o připravovaném testování Slováků Matovič hovořil během summitu státníků EU například s německou kancléřkou.

Plošné otestování obyvatel Slovenska starších deseti let schválila vláda v neděli; chce tak odhalit ohniska nákazy a zpomalit šíření koronaviru po rekordních přírůstcích potvrzených nových případů infekce. Zorganizováním a provedením testování, které podle Matoviče nemá v Evropě a ve světě obdoby, kabinet pověřil armádu. Obyvatelé by test měli podstoupit zpravidla dvakrát s odstupem jednoho týdne; výjimkou budou nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde se přepokládá otestování obyvatel až třikrát. Podle průzkumu agentury AKO pro list Hospodárske noviny se určitě nebo pravděpodobně plánuje nechat otestovat zhruba sedm z deseti Slováků.

Předseda slovenské vlády řekl, že po celé zemi bude zřízeno na 5000 odběrných míst, která by podle dřívějších informací měla zhruba kopírovat hlasovací místnosti při volbách. Stát na to potřebuje nasadit 20 000 zdravotníků. Vlastní testování uskuteční domovy seniorů či nemocnice. Lidé by měli být svoláváni na testování podle abecedy na vymezený čas tak, aby se zamezilo jejich shromažďování u odběrných míst.

Matovič spolu s ministrem zdravotnictví Markem Krajčím již veřejně vybídli zdravotnický personál, aby se do akce dobrovolně zapojil. Krajčí neuvedl, zda v opačném případě vláda zdravotníkům účast nařídí. Motivovat je má nejen odměna, ale i příplatek ve výši 20 eur (546 korun) za každého zjištěného nakaženého pro ty pracovníky, kteří budou zajišťovat samotné odběry vzorků. Testování o víkendu má podle Matoviče zase zabezpečit, že zůstane zachována běžná zdravotnická péče.

Proti plošnému testování obyvatel se ze slovenských parlamentních stran postavila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, jejíž předseda Marian Kotleba vystupuje také proti nošení roušek. Pochybnosti o úspěchu akce, pokud jí nebude předcházet odborná debata, ale vyjádřil také šéf lékařské komory.

Domácí karanténu pro ty, kteří nebudou mít test, hodlá vláda zavést zákazem vycházení. Ten může za stávajícího nouzového stavu nařídit. Kabinet tuto možnost využil již o velikonočních svátcích, kdy omezil možnost cestování. Zaměstnavatelé už upozornili, že zmíněná karanténa může mít dopad na chod podniků.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!