Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Promluvíme si ve Vladivostoku o zbraních. Kim Čong-un a Putin plánují setkání

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a ruský ministr obrany Sergej Šojgu na banketu v sídle vládnoucí Strany práce v severokorejském Pchjongjangu (27. července 2023) foto: ČTK

Severokorejský lídr Kim Čong-un plánuje odcestovat do Ruska, aby s jeho představiteli probral dodávky severokorejského vojenského vybavení. KLDR chce získat od Rusů humanitární pomoc a vyspělou technologii pro satelity a jaderné ponorky. Severokorejský lídr má do země cestovat obrněným vlakem.
  22:00

Podle listu The New York Times , který se odvolává nejmenované americké činitele, žádá ruský prezident Vladimir Putin od severokorejského vůdce dělostřeleckou munici a protitankové střely.

Kim Čong-un má proto nyní jet osobně vlakem z Pchjongjangu, hlavního města Severní Koreje, do ruského Vladivostoku, aby se zde setkal s šéfem Kremlu a probrali možné dodávky. Není jisté, zda severokorejský lídr odjede i do Moskvy, uvádí vládní činitelé.

Oba vůdci by se v kampusu Federální univerzity Dálného východu ve Vladivostoku měli zúčastnit Východního ekonomického fóra, které se má konat od 10. do 13. září. Kim údajně také plánuje navštívit molo, kde kotví námořní lodě z ruské tichomořské flotily.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v červenci navštívil KLDR jako první ruský ministr obrany od konce SSSR. Podle Jihokorejců návštěva ukázala na prohlubující se vazby mezi oběma zeměmi, které uvádí USA jako své ústředí nepřátele a které jsou stiženy tvrdými mezinárodními sankcemi.

Podle mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonové, v prohlášení Šojgu se vydal do KLDR právě, aby získal od Kima slib poskytnutí dělostřelecké munice.

„Jak jsme veřejně varovali, jednání o zbraních mezi Ruskem a KLDR aktivně postupují. Máme informace, že Kim Čong-un očekává, že tyto diskuse budou pokračovat, možná budou zahrnovat diplomatické angažmá na vysoké úrovni v Rusku,“ uvedla.

Severní Korea je jedna z mála zemí, která otevřeně podporuje ruskou invazi na Ukrajinu. Právě jen Severní Korea a Sýrie uznaly nezávislost obou samozvaných republik na Donbase. Severokorejská média přebírají ruskou rétoriku líčící vpád na Ukrajinu jako boj proti „imperialistickému“ Západu. Režim přímo obvinil Kyjev, že je součástí nepřátelského postoje Washingtonu vůči Pchjongjangu.

Autor: