Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šojgu se ve Vladivostoku chlubil bombardéry i fregatou, Kim se jen usmíval

Svět

  8:56aktualizováno  15:25
Vůdce KLDR Kim Čong-un v sobotu při svém pátém dni návštěvy Ruska absolvoval prohlídku vojenského vybavení na základnách ruského dálného východu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu mu v okolí města Vladivostok předvedl bombardéry schopné nést jaderné zbraně, nadzvukové střely či fregatu Maršál Šapošnikov. Kim se na záběrech usmívá a ptá se například na to, jak se z bombardérů odpalují střely.

Kimova návštěva má podle obou stran ukázat možnosti spolupráce obou zemí v době, kdy Rusko potřebuje další zbraně pro svou pokračující agresi na Ukrajině. Severokorejský diktátor v sobotu podle agentur zhlédl například bombardéry Tu-160, Tu-95 a Tu-22, které Moskva nasazuje v ukrajinské válce.

Strategický bombardér Tupolev Tu-95 ruského letectva během přehlídky v Moskevské oblasti (1. ledna 2022)

Ruský strategický bombardér Tu-160 odpaluje střelu s plochou dráhou letu. (9. prosince 2020)

Ruský bombardér Tu-22M3

„Mohou doletět do Japonska a zpátky,“ prohlásil podle agentur Šojgu. Kim se na zveřejněných záběrech usmívá a ptá se například na to, jak se z bombardérů odpalují střely.

Ruský ministr mu předvedl rovněž letoun Mig-31 vybavený nadzvukovými střelami Kinžal, které mohou nést jaderné hlavice. Jejich dolet je až 2 000 kilometrů a jejich rychlost je až 12 000 kilometrů v hodině.

Po armádních prohlídkách Kim navštívil i vladivostocké divadlo, kde zhlédl první dějství baletního představení Šípková Růženka.

Kim do Ruska v úterý přijel ze Severní Koreje obrněným vlakem a na nádraží Chasan poblíž rusko-severokorejské hranice jej přivítali funkcionáři. Po dlouhé cestě vlakem na sever se ve středu na kosmodromu Vostočnyj setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, kterému dal najevo bezmeznou podporu všech jeho kroků. V pátek pak navštívil město Komsomolsk na Amuru a tamní letecký závod, kde se vyrábějí stíhačky.

Zatím není jasné, jak dlouho severokorejský vůdce v Rusku zůstane, napsala agentura RIA Novosti s odkazem na ruského velvyslance v KLDR Alexandra Macegoru. Program Kimovy cesty je podle diplomata „opravdu nabitý“ a návštěva ještě není u konce.

Možná užší zbrojní spolupráce mezi Severní Koreou a Ruskem vyvolává obavy nejen v Jižní Koreji, ale také ve Spojených státech. Obě země jsou znepokojeny z toho, že by nevyzpytatelný severokorejský diktátor mohl získat přístup k některým vyspělejším technologiím z Ruska a naopak poskytnout Moskvě nedostávající se zbraně pro pokračování války na Ukrajině.

Washington i Soul v pátek prohlásily, že vojenská spolupráce obou zemí je porušením sankcí OSN vůči Pchjongjangu. Kreml po Putinově setkání s Kimem prohlásil, že oba státy budou spolupracovat v citlivých oblastech, neupřesnil však, zda půjde i o dodávky zbraní.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,