Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Klaus si prohlédl Machu Picchu a debatoval s turisty o Lisabonu

Na Machu Picchu. Václav Klaus si musel kvůli nepřízni počasí koupit od místních obchodníků pončo proti dešti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Machu Picchu. Václav Klaus si musel kvůli nepřízni počasí koupit od místních obchodníků pončo proti dešti. |

LIMA (od zpravodajky LN v Peru) Z úrovně moře v peruánské metropoli Limě překonáváme výrazný výškový rozdíl – téměř 3500 metrů. Město Cuzco, tehdejší centrum incké říše, leží v Andách, jejichž nejvyšší vrcholky, jak je z letadla vidět, jsou pokryty sněhem. Pozor, může se vám špatně dýchat a bolet vás hlava, varovali nás několikrát na možnost výskytu takzvané výškové nemoci.

A když vystupujeme z letadla, už tu změnu podnebí začínáme cítit – namísto 24 stupňů jen něco přes deset.

Cuzco samo o sobě stojí za návštěvu, ale většina turistů sem míří kvůli zcela jinému lákadlu – nedalekému "novému sedmému divu světa", Machu Picchu. K záhadné památce ležící v horách jezdí čím dál více turistů.

Vlak jezdí třikrát denně
Někteří se k ní vydávají s batůžkem na zádech po cestě Inků, která trvá něco přes čtyři dny, stále více lidí ale dává přednost dopravě vlakem. Ten jezdí z Cuzka třikrát denně a podle toho, kolik si zaplatíte, může být obyčejný, nebo luxusní. Spolu s českým prezidentem nasedáme do dražšího orient expressu.

Do vlaku se nastupuje za zvuku tradiční andské hudby a tanců. Samozřejmě se podává místní alkoholický nápoj Pisco Sour. Vzhledem k tomu, jak těžko se nám dýchá, ale rychle usedáme a spíše si objednáváme čaj z koky, který podle místních reakce těla na velký výškový rozdíl tlumí. A funguje to. Ve vlaku se starají i o zábavu, hraje zde hudba, dá se tančit. Cesta je dlouhá více než 90 kilometrů, jede se ale přes tři hodiny. K Machu Picchu se totiž musí zase o více než tisíc metrů klesnout a vlak se postupně spouští sem tam po vrstevnicích.

Britské turisty zajímá Lisabon
I Václav Klaus se rozhodl nesedět jen na místě a prozkoumat zákoutí vagonů. Jeho návštěva ale nezůstala bez povšimnutí. "Co Lisabonská smlouva?" zašumělo mezi cizinci v "tanečním" vagonu, když si prezidenta všimli. Ten se jich ihned vyptává, odkud jsou, a zjišťuje, že z Británie. Následuje asi pětiminutové cvakání fotoaparátů.

Při cestě vlakem míjíme tradiční andské vesnice, pasoucí se zvířata, babičky i děti v tradičních barevných pletených oblečcích, ženy s dlouhými černými copy. Krátce po poledni vlak zastavuje. Hustě prší, a tak začínáme být zklamaní, že se výlet nezdaří. Deště ihned využívají místní obchodníci s pláštěnkovými ponči – kupují si je všichni včetně prezidenta.

Těsně k Machu Picchu se dá dojít pěšky, je to necelých deset kilometrů, my ale jedeme autobusem, vzhledem k tomu, že nemáme příliš času. Stoupáme křivolakými silnicemi, a když se před námi otevírá výhled na vrcholky hor a zbytky staveb postavených Inky, je to opravdu magický pohled.

Na prohlídku si vybíráme průvodce Carlose a také takzvanou těžší trasu, která začíná ostrým výšlapem na nejvyšší místo, odkud je vše krásně vidět.

Další podrobnosti o výstupu českého prezidenta na Machu Picchu v deníku

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...