Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Klaus vybízel ke změnám v EU

Svět

  20:27
LUCEMBURK - Český prezident Václav Klaus při dnešní návštěvě Lucemburska znovu vybízel ke změnám v Evropské unii. "EU potřebuje změnu, transformaci. Nestačí kosmetická změna," řekl Klaus.

Prezident Václav Klaus. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Posluchači, převážně místní eurokraté, zatleskali.

"Evropa nepotřebuje unifikaci, ale liberální řád," připomněl Klaus motto své předchozí lucemburské přednášky před osmi lety, kdy se blížilo spuštění jednotné evropské měny. Usoudil, že roky mu daly za pravdu: euro sice úspěšně odstartovalo, ale za cenu zpomalení hospodářského růstu.

Rozšířením se v unii ještě více zkomplikovalo rozhodování a zvětšil se nedostatek
demokracie. Ale unie zrychlila rozšiřování své legislativy, regulující už bezmála každý aspekt lidského života a činnosti, míní Klaus. Ačkoliv podle něj snahy zrychlit unifikaci v EU ústavní smlouvou byly loni v referendech ve Francii a Nizozemsku odmítnuty, nadále pokračují, jako by se nic nestalo.

Klaus připustil, že někteří z posluchačů mohou situaci vidět jinak, ale osobně vnímá v evropské integraci dvě rozdílné etapy. Zpočátku to byla liberalizace a strhávání překážek, čemuž prezident "fandí".

Nesouhlasí ale s další etapou harmonizace, centralizace, standardizace a "homogenizace lidského života" a s nadnárodním modelem namísto mezivládní spolupráce.

"Můj postoj je jasný. Jsem přesvědčen, že unifikace rozhodování na úrovni EU a všemožná harmonizace všemožných parametrů jdou dále, než je nutné, rozumné a ekonomicky výhodné," zdůraznil s tím, že takový model integrace je založen na "naprosto špatné myšlence" a že na takovém řešení by všichni prodělali.

Proto navrhl předefinovat celý koncept evropské integrace a vrátit se mezivládnímu modelu - k rušení bariér, důsledné liberalizaci a otevření všech trhů, a k omezení politické zásahy do lidských činností na nutnou míru, nikoli však Bruselem.

"To je mé přátelské poselství," uzavřel Klaus, za bouřlivého potlesku ve městě, kterému je považováno za "pevnost evropanství".

Skutečnost, že Lucembursko dokázalo v evropské integraci uspět, představuje
výjimku, a ne typický příklad, domnívá se Klaus. Jako omyl odmítl například vytváření evropské energetické politiky, protože mu zavání protekcionalismem a budováním "evropské pevnosti".

Autoři: ,