Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

KLDR chystá mimořádný sjezd, možná rozhodne o nástupci Kim Čong-ila

Svět

  10:08
PCHJONGJANG/SOUL - Severní Korea připravuje setkání nejvyššího politického shromáždění za posledních 30 let. Kongres vládní Korejské strany práce (KSP) se má podle dostupných informací konat "začátkem září" a mluví se o tom, že na něm chřadnoucí vůdce Kim Čong-il předá moc svému nejmladšímu synovi Kim Čong-unovi.

Severokorejci se po nácviku oslav nadcházející konference vládní Korejské strany práce odebírají domů. foto: Reuters

Mimořádný sjezd elit vládnoucí komunistické Korejské strany práce se podle amerického deníku The Washington Post se naposledy konal v roce 1980. A právě tehdy byl přidělením významných nomenklaturních postů stvrzen jako nástupce zakladatele KLDR Kim Ir-sena nynější vládce země Kim Čong-il.

Severokorejci nacvičují oslavy plánované konference vládní Korejské strany práce.


Něco podobného by se mohlo stát i nyní, i když očekávat bleskové

PŘÍŠTÍ VLÁDCE?

* Kim Čong-un je nejmladší ze synů současného severokorejského vůdce.
Je mu něco mezi 20 a 30 lety.

* Jeho současný oficiální portrét neexistuje, na snímku je záběr z jihokorejské televize, který je jednou z jeho dvou nejčastěji uváděných podobizen.

* Podle dostupných údajů studoval ve Švýcarsku a mluví i anglicky, německy a francouzsky.

* Nyní zastává v severokorejském režimu některé nižší funkce.

předání moci nejspíš nelze. Ostatně i Kim Čong-il se chopil otěží až 14 let poté, co se stal "korunním princem" – až když se jeho otec konečně odporoučel na onen svět. "Tento sjezd bude příležitostí k položení základů éry po Kim Čong-ilovi," řekl již výše citovanému listu The Washington Post profesor Kim Hung-kjo, expert na KLDR působící v jihokorejském Soulu.

A jak nedávno řekl LN jeden diplomat dobře obeznámený se situací na Korejském poloostrově, skutečné předání moci by mohlo být naplánováno na rok 2012 – tedy na sté výročí narození Kim Ir-sena, čímž by byla podtržena symbolika, na níž si severokorejská komunistická dynastie tolik zakládá.

Celý proces výměny vládců je ovšem obestřen tajemstvím. U nadcházejícího mimořádného sjezdu stranických elit například není jasné, kdy přesně má začít – podle některých zpráv již dnes, podle jiných až koncem týdne – a stoprocentně jisté není ani to, zda se opravdu uskuteční. O jeho skutečné agendě se pak pouze spekuluje v médiích.

Rozhodne kongres o novém nástupci Kim Čong-ila?

Následník bez tváře
Podobně je to ovšem s údajným nástupcem Kim Čong-ila, jeho třetím a nejmladším synem Kim Čong-unem. Není známo, kolik mu přesně je (mělo by to být něco mezi 20 a 30 lety, snad 27), a neexistují ani žádné jeho věrohodné fotografie ze současnosti. V médiích a po internetu kolují hlavně dva jeho snímky, přičemž na tom novějším to nutně nemusí být on. Ten starší, "jistější", pochází z doby, kdy bylo nejmladšímu Kimovi něco kolem 11 let.

Pozorovatelé se tak při spekulacích o blížícím se předání moci opírají především o různé indicie. Tou nejpřesvědčivější je viditelně se zhoršující stav jeho oficiálně 68letého (a podle jiných tvrzení 69letého) otce Kim Čong-ila, který před dvěma lety prodělal mrtvici. Byť o důvěryhodnosti "zaručených zpráv" týkajících se KLDR svědčí fakt, že tehdy bylo Kim Čong-ilovi předpovídáno už jen pár měsíců života. Jako další indicie se uvádí jarní torpédový útok na jihokorejskou loď, který sice zvýšil nestabilitu na Korejském poloostrově, pro vládnoucí režim v KLDR ale byl vítanou příležitostí k mobilizaci domácí podpory. A zmiňována je i nedávná cesta Kim Čong-ila do Číny, kde prý připravoval půdu právě pro klidné předání moci. Ostatně právě zde současný vůdce podle zpráv z médií mluvil o "nastupující generaci".

KLDR se ropzhodla propustit zadržované rybáře

Severní Korea oznámila, že se rozhodla propustit sedmičlennou posádku jihokorejského rybářského člunu, který údajně minulý měsíc nezákonně překročil námořní hranici obou zemí. V posádce byli i tři Číňané.

Rybáři budou posláni zpátky do Jižní Koreje "vzhledem ke skutečnosti, že přiznali závažnost svého činu a poskytli záruky, že svůj čin již nikdy nezopakují"..

Čína, která je hlavním spojencem severokorejského režimu a hlavním dodavatelem humanitární pomoci této zbídačelé zemi, následně vyjádřila znepokojení nad zprávami o tom, že Pchjongjang zadržuje její státní příslušníky.

Minulý týden navštívil Čínu severokorejský vůdce Kim Čong-il. Důvodem jeho zprvu utajované návštěvy byla zřejmě žádost o další hospodářskou pomoc a příprava předání moci na Kimova nejmladšího syna Kim Čong-una.
ZDROJ: ČTK

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...