Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vzácný případ: neznámý člověk utekl do KLDR. Neví se, zda žije

Oslavy nového roku v severokorejském Pchjongjangu (1. ledna 2022) foto: Cha Song HoAP

Neznámý člověk překročil přísně střeženou hranici z Jižní Koreje do KLDR. Jihokorejská armáda v neděli uvedla, že do Severní Koreje poslala žádost o zajištění jeho bezpečnosti. Pchjongjang zatím nereagoval. Případy zběhnutí do této totalitní země jsou vzácné. Výjimečné jsou také případy útěku přímo přes demilitarizovanou zónu, která obě země odděluje.
  12:12

Jihokorejské bezpečnostní složky podezřelého člověka u hranic odhalily v sobotu s pomocí sledovacího zařízení. Vojáci se ho pokusili zadržet, ale nenašli ho, uvedl jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů (JCS). 

Pomocí sledovacího zařízení pak zjistili, že dotyčný překročil hranici. JCS podle agentury Reuters poznamenal, že nemůže potvrdit, zda žije, ale do KLDR vyslal skrze horkou linku žádost o ochranu tohoto člověka.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt ukončilo příměří, nikoliv podpis řádné mírové smlouvy. Země rozděluje demilitarizovaná zóna, která je považovaná za nejsilněji ozbrojenou hranici na světě. 

V pásmu širokém čtyři kilometry a dlouhém 248 kilometrů (a v jeho okolí) leží odhadem na dva miliony min, píše AP. Hranici střeží vojáci, tankové pasti a ploty z ostnatého drátu.

V době vrcholícího soupeření za studené války obě Koreje přes toto území vysílaly agenty a špiony, ale v posledních letech nebyly žádné podobné incidenty zaznamenány. 

Od konce 90. let přeběhlo do Jižní Koreje asi 34 tisíc Severokorejců, aby se vyhnuli chudobě nebo politickému útlaku ve vlasti. Naprostá většina z nich však přišla přes Čínu nebo země jihovýchodní Asie.

Mapa demilitarizované zóny mezi Severní a Jižní Koreou na expozici poblíž hranic mezi zeměmi. (30. června 2019)

Útěky Jihokorejců do chudé a autoritářské KLDR jsou velmi vzácné, byť i ty byly v minulosti zaznamenány.

Současné překročení hranice se odehrálo v době, kdy Severní Korea uplatňuje přísná protikoronavirová opatření a na začátku roku 2020 uzavřela své hranice. A to i přesto, že dosud žádnou nákazu koronavirem nepotvrdila.

V roce 2020 se pokusil dostat zpět domů z Jižní Koreje Severokorejec, který měl údajně příznaky onemocnění covid-19 a vůdce KLDR Kim Čong-un následně vyhlásil totální lockdown v příhraničním městě Kesong. 

V září téhož roku severokorejské ozbrojené složky zastřelily jihokorejského úředníka, kterého podle Pchjongjangu objevily na lodi ve svých teritoriálních vodách. 

Pchjongjang to zdůvodnil protikoronavirovými opatřeními, které zahrnují také zastřelení kohokoliv, kdo se pokusí ilegálně překročit hranice. KLDR se později za jeho smrt omluvila.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...