Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vojáci KLDR se octli na špatné straně hranice. Měli krumpáče, zazněly výstřely

Návštěvníci si prohlížejí mapu s hranicí mezi Jižní a Severní Koreou. (11. června 2024) foto: AP

Severokorejští vojáci v neděli krátce překročili hranice s Jižní Koreou, zřejmě zabloudili. Jihokorejská armáda na to reagovala varovnými výstřely, oznámil jihokorejský generální štáb. KLDR předtím vypustila na území svého jižního souseda stovky balonů s odpadem.
  6:46

Několik severokorejských vojáků, kteří se věnovali blíže neurčeným pracím na severní straně hranice, v neděli okolo poledne překročili vojenskou demarkační linii.

U sebe měli stavební nářadí a někteří byli ozbrojeni. Na své území se vrátili okamžitě poté, co jihokorejská armáda několikrát varovně vystřelila a spustila varovné vysílání.

Bližší informace armáda v Soulu neposkytla, podle jihokorejských médií se však incident týkal asi 20 až 30 severokorejských vojáků, kteří pravděpodobně zabloudili. U sebe měli například krumpáče.

„Uvnitř (hraniční oblasti) je vegetace zarostlá, hraniční značky jsou skryté. Nevedou tam žádné cesty,“ uvedla jihokorejská armáda v prohlášení.

Demilitarizované pásmo mezi oběma zeměmi je dlouhé 248 kilometrů a široké čtyři kilometry. Jde o nejvyzbrojenější hranici na světě, píše AP; na obou stranách střeží podminované ploty z ostnatého drátu vojáci.

Jde o dědictví války z let 1950 až 1953. Obě země jsou od té doby de facto ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy.

19. července 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!