Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Kim Čong-une, čubčí synu.‘ Severokorejci musí předvést rukopis, grafiti vyvolalo šok a pozdvižení

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na zasedání ústředního výboru Korejské strany pracujících. (1. ledna 2022) foto: Profimedia.cz

Severokorejští úředníci požadují po tisících obyvatelích Pchjongjangu ukázku jejich rukopisu poté, co se na jedné ze zdejších budov objevilo graffiti hrubě urážející vůdce Kim Čong-una. Slogan, jenž diktátorovi přiřkl odpovědnost za hladomor v zemi, je podle expertů vzácným projevem nespokojenosti mezi elitou v hlavním městě.
  16:18

Zpráva „Kim Čong-une, čubčí synu, lidé kvůli tobě umírají hlady“ se podle serveru Daily NK objevila v noci 22. prosince na zdi bytového domu v relativně luxusní čtvrti Pchjongčchon. Stalo se tak krátce předtím, než v metropoli začalo klíčové zasedání vládnoucí Korejské strany práce.

Místní úředníci na incident okamžitě zareagovali, oblast uzavřeli a graffiti odstranili. Než se tak ale stalo, zpráva o graffiti se stihla mezi obyvateli rozšířit. Server Daily NK, jenž v Soulu provozují severokorejští disidenti a přeběhlíci, se o kauze dozvěděl prostřednictvím své tajné sítě zdrojů.

Podle těch nyní policisté v Pchjongčchonu chodí od jedněch dveří k druhým a dožadují se vzorků rukopisů, které hodlají analyzovat. Obyvatel se strážníci také ptají, kde se v den incidentu pohybovali. Podle Daily NK je však nepravděpodobné, že by se pachateli podařilo vyhnout tisícům kamer, které Kim nechal po nástupu k moci v metropoli nainstalovat.

Incident přichází v době, kdy zbídačená země čelí vážné potravinové krizi, prudce rostoucím cenám zboží, nedostatku léků i dalších základních životních potřeb. To vše ještě zhoršují mezinárodní sankce kvůli jadernému zbrojení, přírodní katastrofy či pandemie covidu-19, která přiměla Severní Koreu k bezprecedentnímu uzavření hranic s Čínou.

Stanice Rádio Svobodná Asie v pondělí uvedla, že obyvatelé hlásí i nedostatek kuchyňského oleje, jehož cena čtyřnásobně vzrostla. Zatímco dříve stál kilogram oleje v přepočtu 45 korun, nyní musí lidé zaplatit 200 korun. Surovina se nyní v zemi prodává v balení po 50 či 100 gramech.

Za kritiku Kima před popravčí četu

Jakákoliv kritika klanu Kimů nebo vládnoucí partaje je ze zákona zakázána. Každému, kdo by si chtěl na správu země stěžovat, hrozí obvinění z pobuřování či zločinů proti státu. Soudci obvykle provinilce trestají letitým pobytem v některém z pracovních táborů. V krajním případě může ale takové chování vést až k trestu smrti.

V důsledku těchto opatření jsou graffiti namířená proti Kimovi velmi vzácná. Ačkoli v některých odlehlejších částech země se podle Daily NK příležitostně objeví slogan proti vedení země, v hlavním městě, kde smí žít pouze elita národa, je něco takového velmi neobvyklé.

Naposledy se tu takový incident odehrál v březnu 2018. Kim tehdy nechal veřejně popravit armádního plukovníka, jenž na Kulturní dům v centru Pchjongjangu napsal slova namířená proti krokům režimu. 

„I ti nejbohatší obyvatelé hlavního města stále více pociťují nedostatek jídla, léků a paliva na vytápění svých domovů,“ vysvětluje pro list The Telegraph koreanista Tošimicu Šigemura, jenž přednáší na Univerzitě Waseda v Tokiu. „To, že se na zdi v Pchjongjangu objevila taková zpráva, muselo šokovat nejen úřady, ale také běžné lidi,“ domnívá se.

„Očekává se, že tamní lidé jsou loajální, protože jejich život je lepší než život kdekoli jinde v zemi, takže úředníci se nyní budou obávat, že elita je nešťastná. Myslím, že spousta lidí, kteří graffiti viděli, s ním souhlasili, ale samozřejmě to neřeknou nahlas,“ uzavírá Šigemura.

Kim na podzim navštívil budované utopické město:

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...