Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na papíře dobyto. Ruští kartografové anektovali nová území, o mapy je zájem

V knihkupectvích se objevily mapy Ruska s novými regiony. foto: Nakladatelství Atlas-print

V moskevských knihkupectvích lze již několik dnů koupit aktualizované mapy Ruské federace, v nichž jsou zohledněny její expanzivní choutky. Kartografové nově zobrazují jako ruská čtyři na podzim anektovaná ukrajinská území – Doněckou, Luhanskou Záporožskou a Chersonskou oblast. Podle prodejců jsou žádané.
  16:36

Knihkupectví začala nové mapy Ruské federace prodávat na začátku tohoto týdne. Atlas Print, který je jedním z distribuujících vydavatelství, informoval, že již vyšlo několik nástěnných map Ruska, Eurasie a světa a také atlas světa, píše portál RBC.

„Hovoříme o administrativních hranicích, včetně oblastí, které jsou nyní pod kontrolou ukrajinské armády,“ upřesnilo vydavatelství. Nové mapy se začaly prodávat například v maloobchodní síti Čitaj-Gorod-Bukvojed. Nabízí produkty zmiňovaného Atlas Print a dále vydavatelství Ruz Ko, Geza Kom a GeoDom.

„Očekáváme, že se v obslužných blocích mapy objeví více informací o nových subjektech, například do jaké federální oblasti budou zahrnuty,“ řekla o nové nástěnné mapě Ruska šéfredaktorka vydavatelství Geza Kom Marina Ropotovová.

Kromě moskevských knihkupectví se mapy prodávají především v Petrohradu či v internetových obchodech. Reportér RBC navštívil několik obchodů řetězce Read the City, kde mu sdělili, že nové mapy se objevily nedávno a mezi kupujícími je o ně zájem.

Milion rublů za zpochybnění územní celistvosti

Na všech mapách jsou zahrnuta území, která Ruská federace 4. října loňského roku označila za svá. Kyjev společně se Západem ruskou anexi ukrajinských území odsoudil a označil ji za nelegální.

Generální ředitel vydavatelství Atlas Print Jurij Suchanov uvedl, že na konci roku mnoho maloobchodních řetězců objednávky jakýchkoli map zastavilo. „Všechny aktuálně používané naučné atlasy a mapy byly publikovány před posledními územními změnami,“ vysvětlil.

Obchodní řetězce se podle jeho slov rozhodly, že už budou prodávat pouze aktualizované mapy s novými hranicemi Ruska.

Prodávání starých map bez územních změn totiž nebude bez postihu. Koncem prosince Státní duma přijala balíček zákonů o zavedení pokut dosahujících až výše milion rublů za distribuci map, které zpochybňují územní celistvost Ruska.

Autor:

Mohlo by vás zajímat