9. prosince 2013 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Koalice s SPD zemi prospěje, domlouvala Merkelová svým spolustraníkům

Projev Angely Merkelové o koaliční smlouvě křesťanských a sociálních demokratů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev Angely Merkelové o koaliční smlouvě křesťanských a sociálních demokratů | foto: ČTK

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová na pondělním zasedání své Křesťanskodemokratické unie (CDU) vyzvala k podpoření koaliční smlouvy se sociální demokracií (SPD). Podle ní dohoda umožní, aby Německo bylo za čtyři roky lepší zemí než dnes. Část CDU přitom koalici odmítá, křesťanští demokraté podle nespokojených straníků příliš ustoupili socialistům.

"Koaliční smlouva nám dává možnost i nadále prosazovat politiku, která Německu prospívá," řekla Merkelová, která vede německou vládu už osm let. Přiznala ale, že by pro stranu bylo jednodušší pokračovat v koalici s liberální FDP z předchozího volebního období. Liberálové ale v září neuspěli ve volbách do Spolkového sněmu.

Kancléřka přiznala, že strana musela přistoupit při jednáních s SPD ke kompromisům. Například v otázce plošné minimální mzdy ve výši 8,50 eura (233 korun) za hodinu podle Merkelové dala SPD už na začátku jednání jasně najevo, že bez přijetí jejího návrhu žádná vláda nevznikne.

VÍCE ZDE:

Merkelová ale zdůraznila, že díky ústupkům v některých oblastech se v koaliční smlouvě podařilo zakotvit některé zásadní programové body CDU. Kancléřka vyzdvihla dohodu, že se nebudou zvyšovat daně, což je podle ní zásadní pro zachování pracovních míst. Ocenila také zachování závazku na vyrovnaný nebo přebytkový státní rozpočet od roku 2015.

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání o vytvoření vládní koalice

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání o vytvoření vládní koalice

Nalevo nechceme, protestují kritické hlasy

CDU by v pondělí měla koaliční smlouvu potvrdit. Ze strany ale v předvečer jednání zaznívaly kritické hlasy k výsledku vyjednávání. "Nemůžeme tuto koaliční smlouvu podpořit," řekl ve zpravodajské televizi n-tv předseda hospodářské rady CDU Kurt Lauk, který patří mezi přední zástupce takzvaného hospodářského křídla strany. Podle Lauka CDU příliš ustoupila požadavkům socialistů a ukročila příliš doleva od vlastního programu.

Lauk kritizoval především plán na zavedení plošné minimální mzdy. Podle něj takový krok povede ke zvýšení nezaměstnanosti mladých lidí a lidí s nižším vzděláním.

Kriticky se ke koaliční smlouvě vyslovuje také organizace mladých křesťanských demokratů. Šéf mládežnické organizace CDU Philipp Missfelder prohlásil, že kompromisy, které křesťanští demokraté s SPD uzavřeli, dopadnou především na jeho generaci.

Delegace SPD na povolebním jednání

Delegace SPD na povolebním jednání

Jediná možnost

Místopředseda poslaneckého klubu CDU Michael Kretschmer pro pondělní vydání deníku Leipziger Volkszeitung řekl, že koalice s SPD není pro křesťanské demokraty žádným vysněným spojenectvím, ale jedinou možností pro vznik stabilní vlády. Prohlásil ale, že cílem CDU pro budoucnost musí být, aby se od příštího volebního období obešla bez spolupráce s SPD.

Konzervativní blok CDU/CSU drtivě zvítězil v zářijových parlamentních volbách, k většině ve Spolkovém sněmu mu ale chybí čtyři poslanci. Z dolní komory německého parlamentu přitom vypadli dosavadní liberálové, kteří byli menším partnerem ve vládě Merkelové. CDU/CSU proto v uplynulých dvou měsících vyjednala koaliční spolupráci s SPD.

CDU by smlouvu měla schválit v pondělí, její sesterská bavorská CSU už tak učinila na konci listopadu. Socialisté o smlouvě hlasují ve vnitrostranickém referendu, jeho výsledky se očekávají v sobotu.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TRANSLATION SPECIALIST Praha s AJ a NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč