Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolik výprasků dostane otrok za týden, zněl domácí úkol

Svět

  14:51
LAWRENCEVILLE - Základní škola ve státě Georgia na jihu USA se musí zpovídat ze skandálu. Tamní učitel totiž zadával žákům rasistické matematické slovní úlohy. Kantor na své místo rezignoval a za své jednání se omluvil.
otrokářství (ilustrační foto)

otrokářství (ilustrační foto)

"Na každém stromě je 56 pomerančů. Pokud strom očesává 8 otroků stejným tempem, kolik pomerančů každý z nich utrhne", zněl jeden z úkolů Luise Rivery, učitele základní školy ve městě Lawrenceville. Jako proměnné v jiné úloze zase posloužily bavlníková pole a koše otroků.  

Další šokující domácí úkol zase obsahoval rasistické násilí: "Frederick je bit dvakrát denně, kolik výprasků dostane za týden?" Jiný se zabýval zákazem volebního práva pro černochy: "Susan B Anthony dostala pokutu sto dolarů za hlasování v prezidentských volbách. Susan má ale jen 25 dolarů, kolik jí zbývá, aby mohla pokutu zaplatit"?

Domácí úkol: Frederick je bit dvakrát denně, kolik výprasků dostane za týden? A za dva týdny?

Rozzuření rodiče se okamžitě obrátili na školu, která zahájila vyšetřování, během něhož Riviera na své místo kantora rezignoval. "Byl jsem z toho úplně vedle. Jen to dokazuje, že rasismus je v Georgii stále velké téma," cituje deník The USA Today jednoho z rozladěných rodičů. "Teď musím vysvětlovat osmiletému dítěti proč jsou v matematice otroci a bití," stěžoval si další.

Občanská výchova v matematice?
Podle regionálního listu Atlanta Journal Constitution pikantnosti celé aféře dodává fakt, že k incidentu došlo ve škole, jejíž studenti tvoří z 88 procent afroameričané a hispánci.

Každý strom má 56 pomerančů. Pokud strom očesává 8 otroků stejným tempem, kolik kusů ovoce každý z nich utrhne ?

Podle školy se ale jedná o nedorozumění. Učitel se prý totiž jen poněkud nešťastným způsobem snažil propojit občanskou výchovu s matematikou. "Nezadával jsem tyto úkoly se záměrem někoho poškodit nebo urazit. Šlo mi jen o zlepšení výsledků žáků, chtěl jsem jim přiblížit příběhy o bezpráví otrokářského systému. Své rodině jsem ale jen přivodil obrovskou ostudu, a proto nemůže být žádná omluva dostatečná," napsal v pátek Riviera vedení školy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat