Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kolumbijské úřady sterilizovaly desítky hrochů, kteří jsou dědictvím po drogovém bossovi Escobarovi

Hroši, které do Kolumbie kdysi přivezl narkobaron Pablo Escobar, začínají ohrožovat tamní ekosystém i obyvatele. (12. září 2020) foto: Profimedia.cz

Kolumbijským úřadům se podařilo sterilizovat desítky hrochů, které do země přivezl drogový boss Pablo Escobar. Hroši jsou v Kolumbii nepůvodním druhem a úřady se již delší dobu snaží regulovat jejich počet, uvedla agentura EFE.
  10:00

V oblasti řeky Magdalena nyní žije asi 80 hrochů, bez zásahu by se podle odborníků v příštích dvaceti letech jejich počet zvýšil až na 1 500.

Kolumbijské úřady použily k sterilizaci lék GonaCon, který dostaly darem od amerického ministerstva zemědělství. Lék podaly 24 hrochům, dalších 11 jich bylo dříve kastrováno chirurgicky. Sterilizace za použití léku je však méně nákladná a logisticky méně komplikovaná.

V 80. letech minulého století přivezl do Kolumbie narkobaron Escobar jednoho samce a tři samice hrochů. Když drogového bosse v roce 1993 policie zastřelila, převzaly hrochy do péče kolumbijské zoologické zahrady. Kvůli obtížím s přepravou však zvířata zůstala v areálu Escobarovy vily, z níž unikla do volné přírody.

Hroši se usadili na březích řeky Magdalena. Tam se jim náramně daří, protože v Kolumbii nemají přirozené nepřátele jako v Africe, kde žijí ve volné přírodě.

Kolumbii děsí Escobarovi hroši. Do roku 2040 jich může být přes tisíc

„Musíme chránit ekosystém v řece Magdalena, naše původní druhy a kontrolovat populaci hrochů,“ uvedl ekolog David Echeverri, který se na sterilizaci hrochů podílí.

Pro část obyvatel v oblasti, kde hroši žijí, se tlustokožci stali jistými maskoty. Když v roce 2009 úřady nechaly utratit jednoho z Escobarových hrochů, vyvolalo to takový odpor, že úřady s lovem nepokračovaly.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat