Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kolumbijské úřady sterilizovaly desítky hrochů, kteří jsou dědictvím po drogovém bossovi Escobarovi

Hroši, které do Kolumbie kdysi přivezl narkobaron Pablo Escobar, začínají ohrožovat tamní ekosystém i obyvatele. (12. září 2020) foto: Profimedia.cz

Kolumbijským úřadům se podařilo sterilizovat desítky hrochů, které do země přivezl drogový boss Pablo Escobar. Hroši jsou v Kolumbii nepůvodním druhem a úřady se již delší dobu snaží regulovat jejich počet, uvedla agentura EFE.
  10:00

V oblasti řeky Magdalena nyní žije asi 80 hrochů, bez zásahu by se podle odborníků v příštích dvaceti letech jejich počet zvýšil až na 1 500.

Kolumbijské úřady použily k sterilizaci lék GonaCon, který dostaly darem od amerického ministerstva zemědělství. Lék podaly 24 hrochům, dalších 11 jich bylo dříve kastrováno chirurgicky. Sterilizace za použití léku je však méně nákladná a logisticky méně komplikovaná.

V 80. letech minulého století přivezl do Kolumbie narkobaron Escobar jednoho samce a tři samice hrochů. Když drogového bosse v roce 1993 policie zastřelila, převzaly hrochy do péče kolumbijské zoologické zahrady. Kvůli obtížím s přepravou však zvířata zůstala v areálu Escobarovy vily, z níž unikla do volné přírody.

Hroši se usadili na březích řeky Magdalena. Tam se jim náramně daří, protože v Kolumbii nemají přirozené nepřátele jako v Africe, kde žijí ve volné přírodě.

Kolumbii děsí Escobarovi hroši. Do roku 2040 jich může být přes tisíc

„Musíme chránit ekosystém v řece Magdalena, naše původní druhy a kontrolovat populaci hrochů,“ uvedl ekolog David Echeverri, který se na sterilizaci hrochů podílí.

Pro část obyvatel v oblasti, kde hroši žijí, se tlustokožci stali jistými maskoty. Když v roce 2009 úřady nechaly utratit jednoho z Escobarových hrochů, vyvolalo to takový odpor, že úřady s lovem nepokračovaly.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat