Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komando uneslo 150 lidí z budovy iráckého ministerstva školství

Svět

  9:44aktualizováno  12:20
Bagdád - Komando ozbrojenců v policejních uniformách uneslo až 150 lidí z budovy ministerstva vysokého školství v centru Bagdádu, v níž sídlí výzkumný ústav.

Ilustrační foto foto: ALI AL-SAADIAFP

Mezi zajatci patrně dosud nejpočetnějšího hromadného únosu v zemi jsou podle prvních informací jak výzkumníci a další zaměstnanci ústavu, tak i členové ochrany budovy a návštěvníci. Ministr vysokého školství v reakci na únos nařídil uzavření univerzit. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na irácké vládní a parlamentní zdroje a očité svědky.

Přesný počet unesených osob není zatím znám. Ministr vysokého školství Ábid Zijáb Adžíl ve veřejné televizi Al-Irakíja oznámil, že bylo uneseno "až sto zaměstnanců a návštěvníků".

"Nechci už vidět žádné další zabité profesory. Nemáme jinou volbu," řekl ministr Adžíl. Jak zdůraznil, už před nějakou dobou prý žádal ministerstvo vnitra a obrany o ochranu univerzit a ministerských pracovišť, avšak marně. Předseda parlamentního vzdělávacího výboru Alá Makkí přerušil zasedání parlamentu zprávou, že bylo uneseno sto až 150 lidí, a to jak sunnitů, tak i šíitů. Makkí vyzval premiéra Núrího Málikího a ministry vnitra a obrany k rychlé reakci na únos, který označil za "národní katastrofu".

Makkí podle agentury AP poslancům řekl, že ozbrojenci měli jmenný seznam osob, které měly být odvezeny. Falešní příslušníci ministerstva vnitra prý prohlásili, že provádějí úkol, jímž byli pověřeni vládním protikorupčním úřadem. Mezi unesenými je podle Makkího i náměstek ředitele výzkumného ústavu.

Ozbrojenci přijeli k výzkumnému ústavu ve čtvrti Karráda v koloně asi 20 vozidel kolem 9:30 místního času (7:30 SEČ), upřesnil policejní mluvčí major Mahír Hamad. Ulice kolem budovy podle očitých svědků uzavřeli. Po přepadu budovy útočníci všechny ženy nahnali do jedné místnosti a odebrali jim mobilní telefony, vypověděla nejmenovaná profesorka, která byla v době útoku v ústavu na návštěvě. Muže pak zajali, spoutali, pod hrozbou namířených zbraní je donutili nastoupit do aut a odvezli je na neznámé místo.

Čtyři bezpečnostní strážci v ústavu nekladli žádný odpor a vyvázli nezraněni. Celá akce podle majora Hamada zabrala asi 20 minut. Přepadení výzkumného ústavu se odehrálo za nečinného přihlížení policistů a únosci si podle průkazů totožnosti vybírali zajatce výhradně z řad sunnitů, řekl agentuře Reuters očitý svědek. Tento muž, který je bagdádským spolupracovníkům Reuters údajně dobře znám, je civilní zaměstnanec odboru pro kulturní vztahy ministerstva vysokého školství. V době útoku ale nebyl na pracovišti, zrovna se vracel z banky.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat