Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Končí pouť do Mekky. Prasečí chřipka se jí vyhnula

Svět

  15:44
MEKKA - Každoroční největší shromáždění lidí na světě - muslimská pouť do Mekky končí. Letos ji ohrožovaly nejhorší záplavy za poslední řadu let, strach z epidemie prasečí chřipky a tradiční obavy z masového ušlapání poutníků.

Ka´ba uprostřed velké mešity Masdžid al-Haram je nejposvátnějším místem islámu.

Ani jeden z černých scénářů se nevyplnil a záplavy, při kterých přišlo o život přes sto lidí, údajně neusmrtily jediného poutníka. Podle saudskoarabských představitelů slaví letošní hadždž velký úspěch.

Velké obavy ale panovaly hlavně kvůli šíření prasečí chřipky mezi obrovskými zástupy poutníků. Saúdská Arábie proto podnikla preventivní opatření.

Nabízela například účastníkům zdarma vakcínu a na klíčová místa umístila automaty na mytí rukou. Pouze deset procent z přibližně 2,3 milionu účastníků pouti se však proti viru nechalo očkovat.

Pohled na Masdžid al-Haram

Na rozdíl od minulosti neprovázely letošní pouť žádné vážnější případy ušlapaných poutníků. Výrazně k tomu napomohl nový pětipatrový most Džamarat, který vede k pilířům symbolizujícím Satana.

Tam dnes účastníci poutě zakončí obřady spojené s kamenováním Satana a se svátkem oběti. Muslimové při něm porážejí obětní zvířata a většinu jejich masa rozdávají chudým.

Poutníci se modlí v údolí Míná.

Při kamenování Satana, které je rozděleno do tří dnů, věřící házejí po sedmi kamíncích na tři pilíře vysoké 18 metrů a volají přitom formuli Alláhu akbar - Bůh je veliký. Tři pilíře představují podle koránu to, jak prorok Ibráhím (pro židy a křesťany Abrahám) třikrát odolal pokušení Satana, aby neposlechl boží příkaz obětovat syna Ismáíla (biblický Izák).

Stany poutníků.

Autor: