Jemenský ministr zahraničí Rijád Jasín v pondělí řekl, že se nyní neuvažuje o novém klidu zbraní, byť k tomu OSN vyzvala. Minulé příměří bylo podle ministra ukončeno, protože ho šíité porušovali.
Koaliční nálety v Jemenu. Podle povstalců je nejméně 43 mrtvých |
První nálety koalice se zaměřily na pozice rebelů a jejich tanky v severních částech Adenu, sdělili činitelé. Arabská koalice podniká nálety proti rebelům a bojovníkům loajálním bývalému prezidentu Alí Abdalláhu Sálihovi od konce března. Údery mají oslabit povstalce podporované Íránem a vrátit kontrolu nad zemí prezidentovi Abdar Rabbúovi Mansúrovi Hádímu, který ze země v březnu uprchl.
Další příměří? Nebude
Příměří bylo porušováno již od jeho počátku. V jihojemenském Táizzu v noci na neděli při bojích šíitských milicí a povstalců z řad Húthíů s vládními vojáky zahynulo nejméně 15 lidí. Zmocněnec OSN pro Jemen v neděli vyzval k prodloužení příměří, podle jemenského viceprezidenta Chálida Baháha to ale bude záležet na situaci v terénu. Jemenská armáda ale návrh OSN přivítala, řekl armádní mluvčí.
Jasín, který je stejně jako Hádí v exilu, řekl, že o dalším příměří se neuvažuje. Letectvo se podle něj ale bude vyhýbat bombardování přístavů Aden a Hudajdá a také letiště v Saná, aby humanitární pomoc mohla do Jemenu dále proudit.
Americký ministr zahraničí John Kerry, který je v Jižní Koreji, v pondělí řekl, že USA by prodloužení humanitárního příměří uvítaly. Sdělil ale také, že šíité situaci komplikovali. Byli prý aktivní na hranici se Saúdskou Arábií a přesunuli tam část své raketové techniky. „Saúdská Arábie začala jednat. Jsme pro prodloužení humanitárního příměří, ale za daných podmínek by to nyní bylo těžké,“ řekl Kerry.
V Rijádu začalo v neděli třídenní setkání jemenských politických sil, které svolal prezident Hádí a Saúdská Arábie pod záštitou Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Na schůzce je přítomno kolem 400 jemenských politiků a kmenových vůdců, neúčastní se jí ale šíitští povstalci, kteří kontrolují jemenskou metropoli a velkou část severního Jemenu.
VÁLKA V JEMENUJemenský konflikt zuří od loňského září, kdy šíitské oddíly obsadily hlavní město Saná. Rijád v březnu sestavil koalici, která ve snaze bránit Hádího zájmy zahájila letecké údery na Jemen. Teherán přiznává, že šíitským povstalcům poskytuje politickou a humanitární pomoc, popírá ale, že je vyzbrojuje. Konflikt si podle OSN od 19. března vyžádal již více než 1400 obětí, většinou civilistů. Kvůli bojům docházejí v 25milionové zemi zásoby jídla, vody i léků, které se snažily do Jemenu během příměří dostat humanitární organizace. |