Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Konec 'svatého' žebrání a omluva po 68 letech

Svět

  11:52
Svět se mění, pravda, někdy to trvá celá staletí, někdy "jen" desítky let. Když jde o tradice a zažité zvyklosti, trvá to zpravidla staletí, ale nakonec ke změně přece jen dojde, jak se o tom přesvědčili i muslimští "svatí mužové" v Senegalu. Ani v politice se ale nic neděje naráz. Příkladem je omluva Japonska americkým veteránům, kteří si prošli peklem zajateckých táborů a pochodu smrti. Dočkali se jí totiž až po více než půl století.

Žebrající senegalské dítě foto: ČTK

Soud v Senegalu zakázal muslimským "svatým mužům", aby nutili děti žebrat na ulici, píše ve svém dnešním vydání list The New York Times. "Velmi smutné, opravdu moc; je to zvyk našich předků," citoval deník jednoho z ucčitelů a kazatelů islámu, kterých se verdikt soudu dotkne. Vysílat na ulice děti je totiž běžnou praxí, která se však příčí nejen humanitárcům na Západě, ale už i senegalské vládě (pochopitelně, Západ by ji jinak mohl přestat finančně vypomáhat).

List New York Times si nebral servítky a napsal na rovinu, že jde teď svatým mužům o všechno, protože právě žebrání "udržuje jejich podnikání (myšleno náboženské školy) nad vodou".

Žebrajícím dětem se říká "talibés" a mnohé s žebráním pro své učitele začínají už ve čtyřech letech. "Často postávají na ulicích bosí a tráví tam dlouhé hodiny pobíháním mezi chodci i mezi auty," píše deník The New York Times.PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

Pozdě, ale přece, chce se říct při čtení zprávy o omluvě Američanům, kteří si za druhé světové války vytrpěli své v japonském zajetí. Deník The Los Angeles Times dnes píše o tom, že se těm, kteří ještě žijí, omluvil japonský ministr zahraničí Kacuja Okada.

Omluvy se dočkalo šest vojáků, kteří prošli zajateckým táborem a peklem tak zvaného Bataanského pochodu smrti. "Chtěl bych vám všem vyjádřit hlubokou a od srce míněnou omluvu za nehumánní zacházení, kterého se vám dostalo za války," citoval deník šéfa japonské diplomacie.

Američané omluvu přijali, přesto dodnes cítí křivdu. Ani slůvkem se jim totiž neozvala žádná z japonských společností, pro které za války jako zajatci otročili. "Mlčí už 65 let a doufají, že postupně vymřeme," postěžoval si devadesátiletý Lester Tenney ze San Diega. Jen na okraj: Při Bataanském pochodu smrti v roce 1942 mašírovalo Filipínami na 12 tisíc Američanů a 66 tisíc Filipínců. Cestou zemřelo na 11 tisíc lidí. PŮVODNÍ ČLÁNEK ZDE

A na závěr zábavné video o tom, kterak spolu v době krize svádějí boj deníky The New York Times a The Wall Street Journal, který koupil a ladí k obrazu svému australský mediální magnát Rupert Murdoch.VIDEO SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!