Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konec vládní krize na Slovensku? Rozhádané strany se dohodly na dodatku ke koaliční smlouvě

Robert Fico na tiskové konferenci v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico na tiskové konferenci v Berlíně. | foto: Reuters

BRATISLAVA Předsedové tří vládních stran na Slovensku se při pátečním jednání shodli, že současný kabinet nemá alternativu. Novinářům to řekl premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robert Fico. Schůzka se uskutečnila v době koaliční krize, která propukla po vypovězení koaliční smlouvy Slovenskou národní stranou (SNS). K vyřešení neshod má přispět dodatek ke koaliční smlouvě.

„Máme stejný názor, že tato vláda nemá alternativu. Respektuji, že musíme najít nové formy komunikace a musíme si více rozumět,“ řekl Fico po zhruba tříhodinové schůzce s předsedou SNS Andrejem Dankem a šéfem strany Most-Híd Bélou Bugárem.

SNS vypověděla koaliční smlouvu před více než dvěma týdny a později požadovala nové nastavení vztahů v koalici. Fico řekl, že s kolegy v koalici se nakonec dohodl na přípravě dodatku ke koaliční smlouvě, který by mohl být schválen na začátku září. Nově by se zástupci vládních stran měli scházet pravidelně a koalice chce dohodnout postupy pro řešení případných sporů.

„Vidím velký pokrok v tom, jak zlepšit mechanismy vzájemného naslouchání a zlepšit vztahy našich funkcionářů,“ řekl Danko, který ještě ve čtvrtek zmínil také potřebu oživení vlády v personální oblasti. Podle Danka koaliční špičky na společné schůzce o personálních otázkách ale nehovořily.

Fico například podpořil myšlenku zavedení 13. a 14. platu pro zaměstnance, což navrhla SNS. Neodmítl ani návrh strany Most-Híd na zvýšení odečitatelných položek, z nichž se neplatí daně.

Slovenské koaliční strany v posledních dnech netajily, že si své požadavky ohledně nastavení nových pravidel v koalici či návrhy v ekonomické a sociální oblasti vyměňovaly prostřednictvím tiskových oznámení.

Vztahy v koalici se vyostřily minulý týden, kdy Fico vybídl ministra školství Petera Plavčana k rezignaci v souvislosti s podezřeními z netransparentního rozdělování evropských dotací. Plavčan demisi původně odmítal, po Dankově souhlasu ale rezignaci nakonec oznámil. SNS vypověděla koaliční smlouvu právě po vypuknutí zmíněné dotační aféry, dříve v tomto týdnu se strana ale vyslovila pro své setrvání ve vládě.

Opoziční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti v reakci na schůzku šéfů koaličních stran uvedlo, že peníze z evropských fondů jsou dostatečně silným lepidlem, aby udržely pohromadě i takovou koalici, jejíž lídři neumějí spolu normálně komunikovat. Podle hnutí se koalice místo řešení problémů v uplynulých týdnech přela o malichernosti.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!