Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Konečně příměří. USA a EU se dohodly na ukončení sporu kolem výroby letadel Airbus a Boeing

Airbus A350 během vzletu nedaleko výrobních hal ve francouzském Toulouse. foto: Reuters

BRUSEL - Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu okolo subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Před začátkem jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Obě strany na sebe v dlouholetém sporu uvalily cla.
  13:16

„Toto jednání začalo průlomem okolo letadel. Tím skutečně otevíráme novou kapitolu v našich vztazích, protože u (výroby) letadel přecházíme od sporu ke spolupráci, po 17 letech sporů,“ prohlásila von der Leyenová. Agentura Bloomberg už ráno s odvoláním na své zdroje informovala, že se obě strany ve věci dohodly na pětiletém příměří.

Evropská komise podle zdrojů strávila pondělní noc jednáními s členskými státy bloku, aby byla dohoda hotova před úterní schůzkou představitelů EU s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bruselu. 

EU a USA se od roku 2004 u Světové obchodní organizace (WTO) navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Airbus a Boeing. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu.

Spojené státy v roce 2019 jako odvetu za evropskou státní podporu pro Airbus uvalily cla na evropské zboží v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (157 miliard Kč) ročně. EU pak loni kvůli subvencím pro Boeing zavedla cla na americké zboží v hodnotě čtyři miliardy dolarů (84 miliard Kč) ročně. Letos v březnu se však obě strany v rámci snahy o urovnání sporu dohodly, že do července výběr těchto cel pozastaví.

Podle zdrojů agentury AFP dnes představitelé EU a USA oznámí, že pozastavení výběru cel prodlouží. „Máme dohodu, která poskytne čas pro dosažení dlouhodobého řešení. Během tohoto času budou sankce pozastaveny,“ uvedl jeden ze zdrojů AFP. „Je to dobrá dohoda, dlouhé příměří,“ řekl další zdroj.

Autor: