5. srpna 2007 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kongres snížil Bushovi výdaje na základnu

Ilustrační snímek radaru XBR, který je součástí systému protiraketové obrany USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek radaru XBR, který je součástí systému protiraketové obrany USA. | foto: ČTK

WASHINGTON Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu seškrtala na polovinu výdaje potřebné pro výstavbu protiraketového obranného systému USA. Snížení rozpočtu se dotkne protiraketové základny v Polsku, výdaje na radar v ČR zůstaly nedotčené.

Kongres posuzoval finance na protiraketový deštník v rámci rozsáhlejšího zákona o rozpočtu na obranu. Sněmovna reprezentantů ho většinou 395 hlasů proti 13 přijala a vyšla vstříc požadavkům Pentagonu na zvýšení vojenských výdajů, které dosáhnou 459,6 miliardy dolarů (9,35 bilionu korun). Do obranného rozpočtu se nezapočítávají výdaje na válku v Iráku a Afghánistánu.

Nový rozpočet dovoluje zvýšit počet vojáků americké armády. Armáda počítá s rozšířením o 7000 mužů na celkem 489.000 vojáků, námořnictvo přijme dalších 5000 lidí a zvýší své stavy na 180.000 vojáků. Rozpočet zajišťuje růst armádních platů o 3,5 procenta.

Sněmovna podle očekávání snížila o 139 milionů dolarů finance na přípravné práce protiraketového deštníku v Evropě. Bushova vláda původně požadovala 310 milionů. Dolní komora Kongresu podpořila fondy pro radarový systém v ČR, okleštila ale rozpočet pro přípravu umístění raket v Polsku.

Projekt amerického protiraketového systému předpokládá do roku 2013, kdy má být dokončen, výdaje až 3,5 miliardy dolarů.

V červenci Spojené státy zadaly firmě Boeing první kontrakt na přípravné práce. Pokud hlasování senátorů, kteří zákon projednají po srpnových parlamentních prázdninách, na seškrtaném rozpočtu na protiraketovou obranu nic nezmění, bude tento kontrakt zřejmě omezen či pozastaven.

ČTK, Lidovky.cz