30. srpna 2010 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Konvertujte k islámu, vyzval Evropany Kaddáfí

Muammar Kaddáfí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muammar Kaddáfí | foto: ČTK

ŘÍM Velký skandál vyvolal libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, když během své oficiální návštěvy v Římě údajně prohlásil, že by Evropa měla konvertovat k islámu, a pokusil se na svou víru obrátit i několik desítek mladých Italek.

Vysloužil si za to vzápětí ostrou kritiku. Kaddáfí přijel v neděli do Itálie u příležitosti druhého výročí podpisu smlouvy o přátelství mezi oběma zeměmi. Dnes se má setkat s italským premiérem Silviem Berlusconim.

"Kdybych v Tripolisu vyzval libyjský národ, aby konvertoval ke křesťanství, asi bych se domů ve zdraví nevrátil," kritizoval Kaddáfího slova Rocco Buttiglione z Unie křesťanských demokratů a středu (UDC).

Čtěte také:

"To je jedna z typických hloupostí, které Kaddáfí říká. Měli bychom od něj již takový druh chování očekávat. Překvapuje mě, že se k němu chováme jako k váženému hostu, ale jsou v tom zřejmě ekonomické zájmy," komentovala skandál podle Reuters obyvatelka Říma Marina Merniová. Kaddáfí v neděli krátce po svém příletu do Říma rozdal 200 mladým ženám, vybranými pro něj italskou službou pro zajišťování hostesek, korán. Podle agentur přitom prohlásil, že by Evropa měla konvertovat k islámu. Tři dívky údajně libyjskému vůdci řekly, že by skutečně islám vyznávat chtěly.

Současná návštěva nejvyššího libyjského představitele v Itálii je za období jednoho roku v pořadí již čtvrtá, její podrobnosti však nebyly zveřejněny. Kaddáfí v neděli vztyčil v zahradě libyjského velvyslanectví v Římě svůj luxusní beduínský stan, aby v něm nocoval jako na každé zahraniční cestě. Minule tak učinil ve veřejném parku u Villy Pamphili, což vyvolalo pohoršení části Italů.

S Berlusconim se Kaddáfí setká dnes večer po setmění, protože respektuje pravidla probíhajícího muslimského postního měsíce ramadánu. Média předpokládají, že hlavním tématem jejich jednání budou italské investice do libyjského průmyslu a naopak.

ČTK