Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Africe se daří odhalit asi jen sedminu případů covidu, varuje WHO. Možnosti testování jsou omezené

Jaká je jejich budoucnost a kde? Prodavač zmrzliny v ugandském městě Džindža foto: Profimedia.cz

Počty nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Africe jsou podle nové studie Světové zdravotnické organizace (WHO) mnohem vyšší, odhalit se podle ní daří pouze sedminu infikovaných. „V příliš mnoha oblastech Afriky máme velmi omezené možnosti testování,“ řekla novinářům ředitelka WHO pro Afriku Matshidiso Moetiová.
  7:15

Dodala, že OSN plánuje zvýšit počty testovaných v osmi afrických zemí. Nové testování má být založeno na podobném principu, který se v Africe používal například v případě epidemií neštovic či eboly a při níž se testují lidé žijící v okruhu sta metrů kolem nově odhaleného případu nákazy.

V Africe, která má na 1,3 miliardy obyvatel, se podle dosavadních údajů Afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ACDCP) potvrdilo přes osm milionů případů nákazy covidem-19, z toho na 214 000 pacientů v souvislosti s touto nemocí zemřelo.

Moetiová ve čtvrtek také znovu vyzvala bohaté země, aby poslaly Africe neupotřebené vakcíny proti covidu-19, a to ještě letos a nečekaly na příští rok. V Africe je velmi nízká proočkovanost. Ani ne třetina afrických zemí má naočkováno více než 10 procent populace a v polovině zemí tohoto kontinentu dostalo vakcínu méně než dvě procenta obyvatel.

Pomozte chudým, žádá OSN

Organizace spojených národů v současné době za nejméně rozvinuté ekonomiky označuje hned 46 zemí. Drtivá většina z nich se nachází právě v Africe, kde jde o 33 států. Dalších devět je v Asii, tři v Tichomoří a jeden v Americe.

Svět míří do propasti, varuje šéf OSN. Kritizuje nedostatek vakcín pro Afriku

Ty podle OSN nyní čelí obrovským výzvám. Aby se v dohledné době podařilo v těchto zemích kupříkladu vymýtit chudobu, mělo by se průměrné tempo růstu hrubého domácího produktu v těchto ekonomikách pohybovat alespoň kolem devíti procent. Podle Organizace spojených národů to všech 46 ekonomik nezvládne bez podpory bohatých a rozvinutých států. Podpora by se měla pohybovat v řádu několika stovek miliard dolarů.

„Zaostalé státy potřebují podporu mezinárodních společenství k jejich budoucímu rozvoji. Díky tomu budou mít možnost čelit starým i novým výzvám, jako je třeba probíhající změna klimatu nebo případné další pandemie,“ okomentovala situaci generální tajemnice Konference OSN o obchodu a rozvoji Rebeca Grynspan.

Autoři: ,

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...