Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Nová super varianta viru na obzoru? Experti se obávají mutací z africké Botswany

Řidič dostává injekci na jedné z „drive-thru“ vakcinačních stanic v Gaborone v africké Botswaně. (12. října 2021) foto: Profimedia.cz

Z Afriky se šíří nová varianta koronaviru s „extrémně vysokým“ počtem dalších mutací, varují vědci. Může být nebezpečnější než dosud známé mutace. První případy se objevily v Botswaně, Jihoafrické republice a v Hongkongu, kam variantu dovezl turista. Celkový počet nakažených botswanskou variantou je však zatím nízký a obavy odborníků se nemusejí naplnit.
  14:26

Varianta z Botswany dostala název B.1.1.529. Virolog Tom Peacock působící na Imperial College v Londýně o ní mluví jako o možném důvodu „opravdových obav“.

Kvůli svým až dvaatřiceti mutacím na spike proteinu by totiž mohla snáze obejít imunitní systém člověka a následně i nakazit více lidí. Právě na tvorbu protilátek proti spike proteinu covidu se zaměřují současné vakcíny.

„Tato varianta by se měla opravdu pečlivě sledovat vzhledem ke svému děsivému spike profilu. Export do Asie naznačuje, že by mohla být rozšířenější, než ukazuje sekvenování (vzorků) samotné,“ uvedl lékař.

Naději však vidí v dosavadním počtu případů, které má tato varianta na svědomí. Celkem jich je pouhých deset a může se tak stát, že varianta nebude představovat větší nebezpečí. „Doufám, že je to tento případ,“ dodal.

„Nicméně dosud neznáme klíčovou informaci, a to je infekčnost viru, která zřejmě primárně stála za šířením varianty delta,“ upozorňuje pak profesor mikrobiologie na Cambridgeské univerzitě Ravi Gupta. „Schopnost obejít imunitní systém je jen jedním aspektem možného budoucího vývoje,“ dodává.

Zatím deset potvrzených případů

První případ nové varianty se v Botswaně objevil 11. listopadu, v JAR pak o tři dny později, a to v oblasti, kde se v poslední době začaly znovu zvyšovat počty nově nakažených. Stejného dne se pak B.1.1.529 vyskytla i v Hongkongu, kde po návratu z jihu Afriky pozitivně otestovali šestatřicetiletého cestovatele.

Ředitel Institutu genetiky na londýnské univerzitě UCL Francois Balloux si všímá „nezvyklé konstelace“ mutací této varianty. Podle něj to naznačuje, že se vyvinula v těle člověka s narušenou imunitou, „možná u neléčeného pacienta s HIV nebo AIDS“.

„Může být přítomna i v dalších částech Afriky. Prozatím by se měla pečlivě monitorovat a analyzovat, ale není důvod se příliš znepokojovat, pokud se v blízké budoucnosti nebude zvyšovat její frekvence výskytu,“ řekl pro list The Independent.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat