Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Korupce: Češi patří opět k nejhorším

Svět

  12:08
PRAHA - Opakovaně nelichotivé hodnocení si v případě míry korupce vysloužilo Česko od organizace Transparency International.

Česko je s korupcí stále naštíru foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Společně se Slovenskem a Polskem patří v rámci Evropské unie k nejhorším. Do letošního Indexu vnímání korupce zařadila organizace 159 zemí. 

Index sestavuje TI na základě průzkumu míry korupce, jaká podle názoru podnikatelů, analytiků a akademických pracovníků panuje mezi politiky a veřejnými představiteli ve zkoumané zemi. Jde o složený index, který pro letošní rok čerpá z 16 různých průzkumů provedených deseti nezávislými institucemi v letech 2003 až 2005. V letošní zprávě TI upozornila, že srovnávání s předchozími ročníky indexu může být zavádějící, protože pro letošek byla použitá poněkud odlišnější metodologie průzkumu a dotazování.
V desetistupňovém žebříčku, v němž desítka znamená nejlepší a jednička nejhorší výsledek, zaujal nejvyšší pozici Island s 9,7 bodu. Následují Finsko a Nový Zéland s 9,6 bodu. O desetinu horší je Dánsko. První desítku uzavírají osmá Austrálie s 8,8 bodu a Rakousko s 8,7 bodu.

Česká republika se dělí o 47. příčku s Řeckem, Namibií a Slovenskem, které si připsaly hodnocení ve výši 4,3 bodu. Výrazně tak zaostává za Estonskem (6,4), Slovinskem (6,1) nebo Maďarskem (5).

Nejhorší výsledek ze zemí Evropské unie má už jen Polsko na 70. místě s 3,4 bodu. Ze starých členských států EU obsadilo 16. místo Německo (8,2) a 18. místo Francie (7,5). Mezi nimi, na 17. místě, jsou Spojené státy se 7,6 bodu.

Bulharsko a Rumunsko aspirující na vstup do EU v roce 2007 jsou na 55., respektive 85. místě se 4 a 3 body. Na 65. místo s 3,5 bodu se mezi ně vklínilo Turecko, které s EU zahájilo jednání o členství. Na chvostu je Haiti (1,8), Barma (1,8), Turkmenistán (1,8) a nejhorší Bangladéš (1,7) a Čad (1,7). Mezi korupcí prolezlé státy patří podle zprávy Rusko s 2,4 bodu, které se tak dostalo do sousedství Albánie, Nigeru, Sierry Leone a Burundi. 

Míra korupce v Česku stagnuje
"Postavení České republiky je v porovnání s ostatním státy EU velmi špatné," zhodnotila situaci ředitelka TI Česká republika Adriana Krnáčová. Příčinu vidí především v laxním přístupu vlády a parlamentu v boji proti úplatkům. Za trendy, které podporují růst korupce, označila nehospodárnost při nakládání s veřejnými prostředky, netransparentnost práce státních orgánů a pronikání politických vlivů do administrativy. Zvlášť riziková je podle ní oblast veřejných zakázek a veřejných rozpočtů.

Situaci by mohly částečně zlepšit tři klíčové zákony: zákon o střetu zájmů, zákon o veřejných zakázkách a insolvenční zákon, který by měl změnit pravidla konkurzů. Nejblíže přijetí je zákon o střetu zájmů, jenž nyní čeká na druhé čtení v Poslanecké sněmovně.

"Zatímco hodnocení České republiky dlouhodobě stagnuje, u jiných zemí, které se společně s námi staly novými členy EU, můžeme v posledních letech sledovat trend neustálého zlepšování," uvedla Krnáčová. Za nadějný příklad označila Slovensko, jehož index se oproti loňsku zvýšil o několik desetin bodu. Situaci u našich východních sousedů podle Krnáčové pozitivně ovlivnilo například zavedení agenta provokatéra nebo vyšší pravomoci slovenského Nejvyššího kontrolního úřadu. K podobným krokům ale v Česku chybí politická vůle, konstatovala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!