Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Korupční skandál v europarlamentu. Jeho místopředsedkyni údajně uplácel Katar

Eva Kailiová foto: Profimedia.cz

Belgická policie zadržela místopředsedkyni Evropského parlamentu Evu Kaili a dalších několik lidí pro podezření, že se nechali zkorumpovat Katarem. Razie proběhla na šestnácti adresách, včetně bydliště řecké socialistické političky. Zadržen byl také její partner. Mezi zadrženými je i šéf mezinárodní odborové centrály ITUC Luca Visentini, píší média.
  21:00aktualizováno  10. prosince 9:41

Kaili, která je členkou socialistické frakce europarlamentu, je místopředsedkyní od letošního ledna. Řecký list Kathimerini napsal, že kvůli vyšetřování korupce už ji ze svých řad vyloučila její řecká domovská strana PASOK.

Jak napsal belgický list Le Soir, agenti Ústředního úřadu pro potírání korupce podnikli v pátek v Bruselu více než 16 domovních prohlídek. Čtyři lidi považované za podezřelé odvedli k výslechu. Podle médií je mezi nimi i šéf mezinárodní odborové centrály ITUC Luca Visentini.

Do 48 hodin by pak podezřelí měli být předvedeni před soudce, který by pak rozhodl o jejich případném zatčení. Poslance chráněného imunitou je možné zatknout jen, pokud byl přistižen při činu.

Belgická policie při zátahu zabavila počítačové vybavení, telefony a přibližně 600 tisíc eur (14,6 milionu korun) v hotovosti. Prokuratura neuvedla jména zadržených, ale sdělila, že jeden z nich byl dříve poslancem Evropského parlamentu.

Policejní operace byla zaměřena zejména na asistenty pracující pro evropské zákonodárce. V Evropském parlamentu zasedá 705 volených poslanců z 27 členských zemí bloku. Každý z nich má několik pomocníků.

Prokuratura uvedla, že policie podezírá neznámou zemi Perského zálivu ze snahy „ovlivnit ekonomická a politická rozhodnutí Evropského parlamentu“. Podle prokuratury tak měla činit „vyplácením velkých finančních částek nebo nabízením velkých darů třetím stranám s významným politickým a/nebo strategickým postavením v Evropském parlamentu“.

Podle belgických novin Le Soir je nejmenovanou zemí Perského zálivu právě Katar, jehož představitelé se údajně pokusili uplatit italského socialistického politika, který byl europoslancem v letech 2004 až 2019.

Agentura DPA připomíná, že ještě 21. listopadu Kaili v EP vystoupila s projevem, v němž v souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale vyzdvihovala reformy v pořadatelské zemi Kataru, které podle ní inspirovaly arabský svět. Například v oblasti pracovního práva je podle 44leté političky tato země průkopníkem.

Přitom právě kvůli porušování práv zahraničních pracovníků se na Katar už během let příprav mistrovství světa snášela tvrdá kritika neziskových organizací a některých západních politiků.

Mluvčí Evropského parlamentu agentuře Reuters sdělil, že Evropský parlament nebude pokračující soudní vyšetřování komentovat, ale v případě potřeby bude spolupracovat s místními orgány.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat