Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kouzlo nechtěného. Erdogan na fotce ze summitu vypadá, jako by líbal Bidenovi ruku

Erdogan s Bidenem foto: Reuters

Brusel - Bruselský summit lídrů zemí Severoatlantické aliance v pondělí odstartoval. Nechyběl na něm ani americký prezident Joe Biden, který si na pozdrav ťukl rukou s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Vzniklý záběr přitom na první pohled vypadá, jako by si od něj nechal ruku políbit.
  9:13

Ze summitu NATO zní podpora pro Česko a další státy zasažené ruskou aktivitou. Aliance se na ní lépe připraví

Joe Biden se v pondělí v Bruselu poprvé osobně setkal s tureckým prezidentem Erdoganem. Podle Bidena šlo o velmi dobré setkání, Erdogan ho označil za velice produktivní. Mezi Ankarou a Washingtonem panuje napětí kvůli integraci ruského protileteckého systému S-400 do turecké armády a Erdogan v Bruselu kritizoval nedostatečnou podporu, která se dostává Turecku ze strany Severoatlantické aliance v boji proti terorismu. 

Jednání obou politiků trvalo více než hodinu a pokračovalo se širšími delegacemi. Podle Erdogana „žádný z problémů ve vztazích mezi Tureckem a USA není nepřekonatelný“.

Veřejnost si na sociálních sítích začala všímat netradičního „covidového“ pozdravu pěstí, kterým se oba státníci pozdravili. Záběr agentury AFP vyvolává dojem, že Erdogan políbil Bidenovi ruku, snímek na Twitteru sdílela například korespondentka agentury Bloomberg v Bílém domě Jennifer Jacobs.

Jak ukazují následující záběry, Erdogan měl k políbení ruky daleko:

Kvůli přístupu Ankary k ruskému systému S-400 Američané zablokovali účast svého spojence v programu stíhaček poslední generace F-35. Podle Spojených států ruský systém tvoří hrozbu pro systémy NATO. Ankaru také pobouřilo, když Biden v dubnu uznal arménskou genocidu, které se v roce 1915 dopustili Turci. Turecko dlouhodobě odmítá, že by se tehdejší události daly označit za genocidu.

Erdogan s Bidenem
Erdogan s Bidenem

Oba politici jednali i o Afghánistánu. Turecko uvedlo, že chce nadále vést dialog s povstaleckým hnutím Tálibán. Ankara vyjádřila již dříve ochotu řídit letiště v afghánském hlavním městě Kábulu po stažení zahraničních jednotek ze země.

Erdogan uvedl, že Ankara nepociťuje dostatek pomoci a solidarity od ostatních členů NATO při boji proti terorismu. „Byli jsme jedinou zemí NATO, která bojovala tváří v tvář (s teroristy),“ uvedl s odkazem na turecké vojenské angažmá v Sýrii. Vedle islamistů však Turecko považuje za teroristy také kurdské milice a organizace. Některé z těchto skupin podporovaly USA v bojích proti organizaci Islámského státu.

Autoři: , ,