Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Většina Američanů chce, aby byl Biden k Putinovi tvrdý. Každý čtvrtý považuje Rusko za nepřítele

Americký prezident Joe Biden vystupuje z letadla Air Force One v Ženevě. foto: Reuters

Washington - Většina Američanů si přeje, aby prezident Joe Biden byl na středečním summitu vůči svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi nesmlouvavý. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov pro televizi CBS News
  21:24

Kouzlo nechtěného. Erdogan na fotce ze summitu vypadá, jako by líbal Bidenovi ruku

Osmapadesát procent respondentů si přeje, aby Biden vůči Putinovi zaujal tvrdý postoj, 42 procent se naopak domnívá, že by měl spíše dát najevo otevřenost ke spolupráci.

Biden se v Ženevě setká se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem.
Americký prezident Biden vystupuje z letadla Air Force One.

Na dotaz, jaká jsou nejdůležitější témata, která by měl Biden s Putinem probrat, 41 procent Američanů odpovědělo, že to jsou s Ruskem spojované kybernetické útoky proti Spojeným státům. Druhou nejčastější odpovědí byl tlak, který Rusko vyvíjí na své sousedy, což uvedlo 19 procent respondentů. Šestnáct procent zmínilo ruské vměšování do amerických voleb a 14 procent ruský jaderný program.

Zároveň mezi Američany podle průzkumu převažoval negativní názor na Putina, a to napříč lidmi z různých demografických skupin a s různými politickými názory. Pozitivně Putina vnímalo 11 procent respondentů, negativně 56 procent a 33 procent se nerozhodlo. Mezi demokraty byl přitom negativní názor na Putina silnější než u republikánů.

Britská královna se ve Windsoru sešla s Bidenovými na čaj. Prý se ptala na Putina a Si Ťin-pchinga

Jako spojence Rusko vnímala jen čtyři procenta respondentů, jako přátelskou zemi, ale nikoli spojence 31 procent. Devětatřicet procent respondentů Rusko považuje za zemi, která není přátelská a 25 procent jej vnímá jako nepřítele.

Průzkum byl proveden mezi 11. a 14. červnem a zúčastnilo se jej 2073 dospělých Američanů, statistická odchylka činí 2,6 procenta.

Putin nastínil cíle summitu s Bidenem: Obnovit naše osobní kontakty, vztahy, navázat přímý dialog

Biden nebyl příliš sdílný ohledně témat, která chce při středečním setkání probrat. „Už to (politiku) dělám hodně dlouho. To poslední, co by člověk dělal, je hovořit před světovým tiskem o tom, jaký postoj zaujme při klíčovém setkáním s dalším protivníkem a nebo s někým, kdo by mohl být protivníkem. To je to poslední, co udělám,“ řekl.

Autor:

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Mohlo by vás zajímat