Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mrazivá premiéra Bidena a Putina: spolu se pokusí najít cestu ze ‚dna‘, čeká se aspoň symbolické gesto

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: ČTK

Ženeva - Ve Švýcarsku se ve středu uskuteční zřejmě nejočekávanější politická schůzka letošního roku. Prezident Spojených států Joe Biden se v Ženevě poprvé potká s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem.
  5:00

Summit proběhne v situaci, kdy vztahy obou jaderných mocností bývají často charakterizovány jako „nová studená válka“. Jak Biden, tak i Putin v posledních dnech při nejrůznějších příležitostech připustili, že atmosféra mezi Ruskem a USA není nejlepší. Putin dokonce konstatoval, že vzájemné vztahy se ocitly „na dně“.

Biden se v Ženevě setká se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem.
Americký prezident Biden vystupuje z letadla Air Force One.

Zdaleka to neplatí pouze pro politiku, ale pravděpodobně i pro „osobní chemii“ mezi Bidenem a Putinem. Americký prezident například letos na jaře označil svůj ruský protějšek v rozhovoru pro stanici ABC za „zabijáka“.

Většina Američanů chce, aby byl Biden k Putinovi tvrdý. Každý čtvrtý považuje Rusko za nepřítele

Přesto jsou ale Biden a Putin natolik zkušenými státníky, aby věděli, že podobně velké schůzky nemohou skončit úplně bez výsledku, byť by mělo jít pouze o nějaký symbol. Podle spekulací by proto mohli oznámit, že jejich státy znovu vzájemně obsadí posty velvyslanců. Ruská strana toho svého stáhla z Washingtonu právě po Bidenově výroku o zabijákovi a zároveň vyzvala amerického velvyslance, aby opustil ruské území.

Kouzlo nechtěného. Erdogan na fotce ze summitu vypadá, jako by líbal Bidenovi ruku

Pokud tak oba prezidenti učiní, udělá to ovšem každý sám za sebe. Společná tisková konference státníků není plánovaná. Údajně na přání americké strany, která tím chtěla dát najevo, že si od Putina drží odstup.

Dalším důvodem ovšem může být snaha vyhnout se situaci, kdy by se Putin s Bidenem přeli v přímém přenosu. Případně aby se neopakovaly kontroverzní momenty podobné tomu z posledního setkání prezidentů USA a Ruska v Helsinkách v polovině července 2018. Americkým prezidentem byl Donald Trump, jenž po Putinově boku veřejně zpochybnil zjištění zpravodajských služeb Spojených států, pokud jde o možné vměšování Ruska do americké prezidentské kampaně.

Britská královna se ve Windsoru sešla s Bidenovými na čaj. Prý se ptala na Putina a Si Ťin-pchinga

Joe Biden, který bude pro Vladimira Putina již pátým americkým prezidentem, s nímž se za svou kariéru setká, pobývá v Evropě od konce minulého týdne. Jedná se o jeho první zahraniční cestu. V minulých dnech se už zúčastnil vrcholných schůzek sedmi ekonomicky nejvyspělejších západních států (G7) i premiérů a prezidentů zemí NATO. Sešel se i s nejvyššími představiteli Evropské unie.

K nadcházejícímu setkání s Putinem se Biden vyjadřoval při nejrůznějších příležitostech. V pondělí uvedl, že jeho cílem jsou „stabilní a předvídatelné vztahy“ s Ruskem. V Ženevě prý chce Putinovi ukázat, kde mohou oba státy spolupracovat.

Zároveň ale hodlá při rozhovorech s ruským prezidentem stanovit „červené linie“. Mezi ně budou podle všeho patřit případné pokusy ruské strany zasahovat do amerického politického života. Biden chce podle všeho hovořit se svým ruským protějškem o dodržování lidských práv, včetně uvěznění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného.

Z okolí ruského prezidenta byla v posledních dnech slyšet varování před přílišnými očekáváními, pokud jde o summit obou prezidentů. Mělo by prý jít o setkání „rovného s rovným a bez poučování“. Není vyloučeno, že oba politici se dohodnou na vzájemné výměně svých občanů vězněných v té které zemi.

Putin nastínil cíle summitu s Bidenem: Obnovit naše osobní kontakty, vztahy, navázat přímý dialog

Před odletem na summit prezident Putin poskytl rozhovor americké televizní stanici NBC. V něm mimo jiné popřel všechna obvinění, že by bylo Rusko za nedávnými kybernetickými útoky na americké úřady, případně že by se snažilo ovlivnit americké volby. Vyzval Washington, aby pro svá tvrzení předložil důkazy.

„Duch Ženevy“

Volba Ženevy jako místa setkání Bidena s Putinem není náhodná. Zejména Moskva ji preferovala proto, že neutrální Švýcarsko se v nedávné minulosti nepřipojilo k sankcím vůči Rusku na rozdíl od jiných potenciálních uchazečů o pořadatelství prezidentského setkání, například Finska nebo Rakouska.

Navíc ve městě, které je vedle New Yorku a Vídně dalším oficiálním sídlem OSN, proběhlo již několik významných vrcholných schůzek a mezinárodních konferencí. Proto se v minulosti také hovořilo o specifickém „duchu Ženevy“. V roce 1955 zde například proběhlo první setkání vítězných mocností druhé světové války od roku 1945.

Biden se od Trumpa radikálně liší, protože je kariérním politikem, řekl Putin

Především se zde ale v listopadu 1985 konalo legendární setkání na nejvyšší úrovni mezi americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a sovětským komunistickým vůdcem Michailem Gorbačovem. Oba dorazili do švýcarského města v době vyostřených vztahů mezi tehdejšími supervelmocemi. S odstupem několika desetiletí pohlížejí historici na tento summit jako na „okamžik, který nastartoval postupné uvolňování napětí mezi Západem a Východem“. Gorbačov s Reaganem se poté setkali ještě několikrát: v roce 1986 v Reykjavíku, o rok později ve Washingtonu a v roce 1988 v Moskvě.

Tentokrát je ovšem výchozí pozice pro setkání amerického a ruského prezidenta odlišná od roku 1985. Hlavně proto, že na rozdíl od 80. let Spojené státy Ruskou federaci již nevnímají jako svého hlavního geopolitického rivala. Z pohledu Washingtonu hraje naopak stále větší roli Čína a její rostoucí globální ambice.

Z města se stala pevnost

Kvůli summitu prezidentů USA a Ruska se začala Ženeva v minulých dnech proměňovat v pevnost. Americká delegace bude sídlit v luxusním hotelu Intercontinental, který se nachází v bezprostřední blízkosti ženevského sídla OSN. Podle místního listu Tribune de Geneve bude Biden bydlet v 18. patře. Ruská delegace bude mít stanoviště v hotelu Mandarin Oriental na břehu Rhony, blízko historického starého města.

Biden a Putin se setkají v honosné vile s výhledem na Ženevské jezero. Prostor už střeží policisté a armáda

Vlastní prezidentské setkání se odehraje ve vile La Grange z 18. století s výhledem na Ženevské jezero. Po většinu roku bývá uzavřena, město Ženeva ji využívá příležitostně k reprezentativním účelům.

Od včerejšího dne je rozsáhlý park v okolí vily pro veřejnost uzavřený. Okolo celé jeho plochy byly rozmístěny vysoké mříže o délce několika kilometrů a ploty z ostnatého drátu. Místní úřady také po dobu konání schůzky zakázaly všechny demonstrace.