Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Král anket: Obama

Svět

  16:12
WASHINGTON - „Dobíjí baterie... Jako každý, i on čas od času potřebuje posedět s lidmi, se kterými může otevřeně klábosit o tom, jestli přibral na váze, nebo jak skoncovat s kouřením,“ vykresloval pro deník The Washington Post dovolenou Baracka Obamy na Havajských ostrovech jeho blízký přítel Charles Ogletree.

Barack Obama foto: AFP

Nově zvolený americký prezident trávil vánoční svátky jen s rodinou a nejbližšími přáteli. Třináct dní stranou všeho. I vánoční projev pro rádia natočil v předstihu, aby se na Havaji, kde vyrůstal společně se svou matkou a prarodiči, mohl v klidu věnovat golfu a procházkám po pláži.

Když tu relaxoval v srpnu ještě coby kandidát na prezidenta, byl k vidění všude – na hřišti před svou bývalou školou hrál basketbal, jinde si s dcerami zašel na zmrzlinu, nebo vyrazil se surfovým prknem k moři.

Tentokrát se mezi lidmi takřka neobjevoval. Nechtěl prý, aby jeho dnes už mnohem početnější ochranka komplikovala běžný ruch na ulicích nebo v kostelech. Udělal jen jedinou výjimku a po tréninku v posilovně na základně amerického námořnictva zašel pozdravit obědvající vojáky.

„Ochranka byla nadšená“
Jinak si Obama užíval klidu poloostrova Mokapu, na který vede všeho všudy jen jedna úzká silnička. „Agenti z jeho ochranky tím byli přímo nadšení,“ komentoval izolaci rezidence Kailua její majitel David Zimel. „Jsme až na konci poloostrova, mají odtamtud skvělý přehled.“

Tak se jim hned první den povedlo zpozorovat člověka, který prý plaval přes průplav směrem k rezidenci. „Ochranka vzala amplion a vyzvala dotyčného, aby to obrátil a plaval zpátky,“ líčil soused, který byl svědkem zásahu. „Asi nějaký zoufalý paparazzi,“ smál se a krčil rameny. Fotografové přitom mají k Obamovi takřka volný přístup, protože na Havaji jsou pláže veřejné.

Lepší než Bush i Clinton
Necelý měsíc před nástupem do úřadu se Obama těší mimořádné popularitě. Jeho volbu prezidentem schvaluje podle tradičních průzkumů nezvykle velké procento lidí – podle čísel televize CNN až 82 %. Když se před osmi lety ujímal vlády současný prezident George W. Bush, schvalovalo jeho volbu jen nějakých 65 % Američanů.

A lépe na tom nebyl ani Bill Clinton v roce 1992, za kterého se tehdy v průzkumech stavělo 67 % dotázaných. Největší názorové rozdíly zatím mezi lidmi panují ohledně „balíčku“, kterým chce Obama a jeho tým poradců řešit ekonomickou krizi. Navrhovaná opatření, která v uplynulých týdnech rozebírala americká média, podporuje jen 56 % dotázaných, 42 % je proti.

Radost jistě Obamovi udělala i anketa deníku The USA Today, která jej korunovala titulem „Nejobdivovanější Američan“. Pro nastupujícího prezidenta hlasovala víc než třetina dotázaných. Na druhém místě skončil s velkým odstupem George W. Bush, třetí je Obamův rival z prezidentských voleb John McCain. Mezi ženami vyhrála v téže anketě Hillary Clintonová.


NEJOBDIVOVANĚJŠÍ AMERIČANÉ ROKU 2008

Muži
1. Barack Obama 32 %
2. George W. Bush 5 %
3. John McCain 3 %
Ženy
1. Hillary Clintonová 20 %
2. Sarah Palinová 11 %
3. Oprah Winfreyová 8 %

Zdroj: Anketa deníku USA Today


Autor:

Mohlo by vás zajímat