Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věčný oheň, politika a banket s hvězdami. Karel III. konečně přijel do Francie

Svět

  22:02
Vítězný oblouk, věčný oheň a luxusní banket se světovými hvězdami. Tak uvítala Francie britského krále Karla III. na první návštěvě v zemi. Karla s chotí Camillou pozdravil v centru Paříže prezident Emmanuel Macron s první dámou Brigitte Macronovou. Večer se pak zúčastnili slavnostního banketu, na který byli pozváni mimo jiné i zpěvák Mick Jagger či herec Hugh Grant.

Jak uvádí agentura AFP s odvoláním na Elysejský palác, Král Karel III. měl do Francie přiletět už v březnu, návštěva ale byla odložena kvůli protestům proti reformě francouzského důchodového systému. K Vítěznému oblouku královský pár přijížděl ostře střežen policejním doprovodem po neobvykle ztichlé třídě Champs-Elysées.

U jednoho z nejznámějších symbolů Paříže i celé Francie je uvítala vojenská hudba i Macronovi. Následně zazněly hymny obou zemí v podání kapely francouzské republikánské gardy.

Karel III. a Macron pak během vojenské přehlídky spolu stačili prohodit i pár slov. U hrobu Neznámého vojína pod obloukem položili věnec v barvách francouzské trikolóry a britský panovník jménem Spojeného království symbolicky znovu zažehl věčný oheň pro Francii.

„Mám ráda královskou rodinu, protože to je něco mimo dosah, nutí vás to snít, mají zvláštní postavení. A také kvůli těm řečem,“ cituje Reuters 28letou Češku Rozálii Žáčkovou, která v Paříži pracuje v oblasti marketingu a dnes se přišla k Champs-Elysées podívat.

Po minutě ticha nad hlavami přítomných přeletěla formace stíhaček, zanechávajících po sobě na nebi červenou, bílou a modrou stopu.

Šéf Elysejského paláce zveřejnil dnes před příletem britského krále na sociální síti X video s jeho předchozími návštěvami. „Navštívil jste nás jako (korunní) princ, vracíte se jako král. Vaše veličenstvo, vítejte,“ napsal k příspěvku Macron.

Podle BBC Karel III. během návštěvy jako první britský monarcha bude mít projev k oběma komorám francouzského parlamentu. V pátek by měl navštívit Bordeaux.

Modrý humr ve Versailles

Ještě před slavnostní večeří ve Versailles, kde se podával modrý humr či výběr francouzských a anglických sýrů, se Karel III. a Macron setkali k jednání v Elysejském paláci. Ačkoli král má v britské politice jen poradní roli, obě hlavy států měly podle Reuters hovořit o válce na Ukrajině, převratech v oblasti Sahelu nebo o klimatické změně.

Na banket bylo pozváno více než 150 hostů, včetně herce Granta, rockera Jaggera, bývalého fotbalového kouče londýnského Arsenalu Ars?nea Wengera, bývalého fotbalistu Chelsea Didiera Drogby nebo jednoho z nejbohatších lidí planety Bernarda Arnaulta.

Král Karel III. chce jít podle Reuters ve šlépějích své loni zesnulé matky královny Alžběty II., která měla Francii měla velmi ráda, oba plynně hovoří francouzsky. Státní návštěva je vnímána také jako příležitost k opětovnému posílení vztahů mezi oběma zeměmi poté, co utrpěly chaotickým odchodem Británie z Evropské unie v roce 2020.

Šéf Elysejského paláce zveřejnil dnes před příletem britského krále na sociální síti X video s jeho předchozími návštěvami. „Navštívil jste nás jako (korunní) princ, vracíte se jako král. Vaše veličenstvo, vítejte,“ napsal k příspěvku Macron.

Ve čtvrtek Karel, Camilla, Macron a jeho žena Brigitte navštíví pařížskou katedrálu Notre-Dame, aby se podívali na průběh jejího restaurování po mohutném požáru z roku 2019. Podle BBC bude mít Karel III. jako první britský monarcha projev k oběma komorám francouzského parlamentu. V pátek by měl navštívit Bordeaux.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...