Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Lidé čekají na rozloučení s Alžbětou II., fronta k rakvi má sedm kilometrů

Svět

  12:10aktualizováno  15:45
Desetitisíce Britů čekají navzdory dešti na možnost poklonit se rakvi se zesnulou královnou Alžbětou II., která je veřejně vystavená v budově parlamentu. Fronta, která podle posledních informací britské vlády dosahuje délky zhruba sedmi kilometrů, se vine po levém břehu řeky Temže.

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv

Podle údajů z časného rána zástup lidí dosahoval zhruba k mostu Blackfriars Bridge, a byl tedy dlouhý asi dva kilometry. Kolem poledne se fronta prodloužila a sahala k mostu London Bridge. O hodinu později už se táhla až k Tower Bridge a dosahovala tak délky přes pět kilometrů. Odpoledne pak fronta přesáhla sedm kilometrů.

Podle serveru listu The Telegraph se dav pohyboval rychlostí asi 800 metrů za hodinu. O aktuální délce fronty vláda informuje na Twitteru. Po třetí hodině SELČ uvedla, že fronta končí nedaleko pláže Bermondsey ležící za Tower Bridge a že je dlouhá 4,3 míle, tedy necelých sedm kilometrů.

„Klidně bychom čekali 50 hodin v dešti a sněhu. Je to neopakovatelná událost, kterou už nikdy v životě nezažijeme,“ říká potetovaný Brit Alex, který se přišel rozloučit s královnou.

Během cesty organizátoři lidi nahnali do klikatícího se koridoru a někteří trochu znervózní. Pokud mají dojem, že někdo jen trošku předbíhá, vlídně ho napomínají a žádají ho, aby se vrátil na své místo.

U Blackfriars Bridge tempo postupu zrychlovalo natolik, že se fronta nedala rozeznat od normálního provozu, informoval z místa redaktor iDNES.cz. Někteří lidé dokonce popobíhali a organizátoři ve fialových vestách nestíhali kontrolovat pásky s číslem pořadí, které mají příchozí na rukou.

Královnina rakev je vystavena ve Westminsterském sále a leží na ní věnec z bílých květin, například růží a jiřin, ale také z větviček jehličnanů ze zahrad skotského zámku Balmoral, kde královna 8. září zemřela.

Emotivní zážitek

Lidé, kteří se královně ve čtvrtek poklonili, popsali, že šlo o emotivní zážitek. „Přišli jsme poděkovat za její péči o naše ozbrojené síly. V sále, kde královna leží, je ticho. Před rakví jsem strnula. V tu chvíli to na mě dolehlo,“ popsala Londýňanka Lena, jejíž syn slouží v britském námořnictvu.

„Jakmile stojíte na těch schodech, tak to je síla, úplně vás to přimrazí. A pak, když na vás ta chvíle dolehne, přemůže vás to,“ popsala v ranním vysílání stanice BBC okamžiky po vstupu do Westminsterského sálu další z žen, které vycházely z parlamentu.

„Dokud tam člověk nedojde, tak tomu úplně nevěří... Bylo to velmi intenzivní, zdrcující a očistné,“ řekla listu The Telegraph dvaašedesátiletá Bose Panamaová, která strávila ve frontě celou noc. „Mám ale pocit, že mých třicet hodin bledne a vypadá dost nepodstatně ve srovnání s těmi sedmdesáti lety,“ dodala s odkazem na sedm desítek let, které Alžběta II. vládla Británii.

„Udělal jsem to, abych té dámě vzdal hold,“ řekl agentuře Reuters dvacetiletý Thomas Hughes, který ve frontě k parlamentu strávil čtrnáct hodin.

Živý přenos z Westminsterského sálu lze sledovat prostřednictvím videostreamu. V noci byla na záběrech vidět i situace, kdy zkolaboval jeden ze členů stráže, která rakev nepřetržitě hlídá a střídá se každých dvacet minut.

„Škála tváří, které hodiny stály ve frontě, je široká. Jsou tu postarší veteráni, kteří mají hrdě připnuté své medaile. Jsou tu mladí i staří. Někteří se klaní, jiní mají v očích slzy,“ napsal reportér BBC Nick Eardley.

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv

Den klidu pro krále

Podle britských médií se očekává, že král Karel III., který ve středu společně s rodinou doprovodil královninu rakev na cestě z Buckinghamského paláce, bude mít ve čtvrtek „soukromý den reflexe“. Ve středu se odebral do svého sídla Highgrove House, kde ho ve čtvrtek nečekají veřejné povinnosti.

Princ a princezna z Walesu, čili William a jeho manželka Catherine, ve čtvrtek zamíří na panství Sandringham, kde si prohlédnou vzkazy, které tam lidé královně i jejím pozůstalým zanechali. Králova sestra princezna Anna navštíví Skotsko, kde se setká se zástupci organizací, jejichž byla královna patronkou.

Čtvrtek by měl být o něco klidnější než předchozí dny, během nichž se odehrála řada slavnostních událostí doprovázejících úmrtí královny. Veřejnost má možnost osobně se rozloučit s panovnicí do pondělního časného rána.

Poslední obřad už bude jen pro rodinu

Karel III. a jeho sourozenci se v pátek zúčastní vigilie u rakve královny. Pohřeb bude v pondělí 19. září ve Westminsterském opatství. Vojenské jednotky ve čtvrtek před rozbřeskem znovu nacvičovaly choreografii pohřebního průvodu v ulicích Londýna. Podrobnosti týkající se průběhu pohřbu zveřejnil nejvyšší maršálek království, který má organizaci podobných událostí na starosti.

Podle harmonogramu se Westminsterský sál pro veřejnost uzavře v pondělí 19. září v 6:30 (7:30 SELČ), v 10:35 (11:35 SELČ) bude rakev přenesena na lafetu, kterou do blízkého Westminsterského opatství potáhnou příslušníci jednotky královského námořnictva. Samotný státní pohřeb začne v 11:00 (12:00 SELČ).

Po státním pohřbu budou následovat dvě minuty ticha a rakev pak ve smutečním průvodu a později v koloně pojede na hrad Windsor. Tam se v pondělí odpoledne v kapli svatého Jiří uskuteční ještě dva smuteční obřady. Prvního se zúčastní asi 800 pozvaných hostů, druhý bude určen pouze pro užší rodinu. Během něj se rakev uloží do hrobky, kam se přemístí i ostatky královnina manžela prince Philipa, který zemřel loni.

Autoři: , ,

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...