Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kremelská agentura vidí Česko jako spojence Ruska, ohání se Zemanovými výroky

Evropa

  7:00
PRAHA - Ruská prokremelská zpravodajská agentura Sputnik přišla s prohlášením, že Česko stojí v otázce sankcí na straně Ruska. Ohání se přitom výroky Miloše Zemana. Hrad stanovisko agentury přímo nevyvrátil. Pokud bude příměří na Ukrajině pokračovat, není prý důvod na sankcích dále trvat, zopakoval své stanovisko.

Prezident Miloš Zeman. foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Česká republika podporuje v otázce sankcí Rusko. Počátkem tohoto měsíce prezident země Miloš Zeman prohlásil, že není důvod protiruské sankce utužovat, pokud příměří na Ukrajině vydrží,“ stojí v textu agentury Sputnik, který se zabývá nejednotností Evropské unie v otázce sankcí. Prezidentovo stanovisko přitom označuje jako oficiální postoj České republiky k otázce sankcí.

Server Lidovky.cz zajímalo, zda Hradu taková interpretace nevadí. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se však odpovědi diplomaticky vyhnul. „Pan prezident zastává názor, že pokud bude dodržováno příměří na základě dohody v Minsku, je možné sankce zmírnit nebo zcela zrušit. V opačném případě, tedy při hrubém porušení příměří, může nastoupit zostření sankcí,“ řekl serveru Lidovky.cz s tím, že podobné stanovisko zastává i německá kancléřka Angela Merkelová.

Sputnik odkazuje na rozhovor, který Zeman poskytl Parlamentním listům na začátku března. Kromě neutužování sankcí v něm hovoří o tom, že nehrozí vpád ruských vojáků na Ukrajinu a že země je dlouhodobě kulturně a politicky rozpolcená.

Zeman versus sankce

Česká vláda chce zrušit sankce proti Moskvě, napsala ruská agentura

Zeman se k sankcím vyjadřoval už dříve a o jejich zrušení hovořil ještě před tím, než bylo dojednáno příměří v Minsku. Už počátkem února například prohlašoval, že sankce by měly do roka skončit. Den po podepsání příměří přímo vyzval k jejich zrušení nebo alespoň zmírnění. Podobně hovořil i v rozhovoru pro čínskou státní televizi v říjnu minulého roku. Ten samý měsíc je navíc označil za „překážku dialogu národů“. 

Zeman, nástroj Kremlu?

Ještě během loňského léta přitom tvrdil, že sankce by mohly být tvrdší, a v září dokonce otevřeně prohlásil, že o ruské agresi na Ukrajině není pochyb a sankce by se měly zpřísnit.

Prokremelská agentura Sputnik o Zemanovi čile informuje. V české verzi pak ještě více.

Sputnik, jeho česká mutace (dříve vystupující pod jménem „Hlas Ruska“) a další prokremelské agentury si jeho výroků všímají a zpravidla o nich informují. Často je přitom označují za oficiální stanovisko České republiky. Ale nezaměřují se jen na Zemana. V lednu například ruská zpravodajská agentura TASS tvrdila, že česká vláda se chystá sankce proti Rusku zrušit. Bohuslav Sobotka i Lubomír Zaorálek to však hned vzápětí vyvrátili.

Sputnik je ruskou vládou vlastněná zpravodajská agentura působící v západních státech, jejímž cílem je přinášet ruský pohled na světové události. Byla zřízena v roce 2013 prezidentským dekretem a nahradila agenturu RIA Novosti a rádio Hlas Ruska. Jejím ředitelem je Dmitrij Kiselyov, západními médii označovaný jako hlavní propagandista Kremlu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!