Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin v Kremlu oficiálně ohlásí anexi, mobilizace v Rusku vyvolala strach

Svět

  7:06aktualizováno  14:49
Rusové se od vyhlášení částečné mobilizace v Rusku více zajímají o události týkající se Ukrajiny, zprávy o mobilizaci vyvolaly ve společnosti úzkost a strach. Podpora ruské armády zůstává vysoká, ale vzrostl počet lidí, kteří si přejí zahájení mírových jednání. Vyplývá to z nejnovější ankety centra Levada, nezávislého ruského střediska pro průzkum veřejného mínění.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Úzkost, strach nebo hrůzu podle něj pociťuje po vyhlášení částečné mobilizace 47 procent respondentů. Dalších 23 procent cítí hrdost na Rusko a 13 procent hněv a rozhořčení.

Na konci září se výrazně zvýšil podíl lidí, kteří pozorně sledují situaci kolem Ukrajiny, píše centrum Levada na svém webu. Uvádí, že „velmi pozorně“ situaci sleduje 32 procent dotázaných, zatímco v srpnu tak činilo 21 procent respondentů. Dalších 34 procent lidí vývoj sleduje „docela pozorně“, v srpnu to bylo 30 procent.

V souvislosti s událostmi na Ukrajině vzrostlo rovněž u Rusů znepokojení, zmiňuje centrum Levada. V září ho podle průzkumu pociťovalo 88 procent respondentů – 56 procent jich uvedlo, že jsou „velmi znepokojeni“ (v srpnu jich bylo 37 procent) a dalších 32 procent je „spíše znepokojeno“ (v srpnu se tak vyjádřilo 37 procent).

„Míra podpory akcí ruských ozbrojených sil na Ukrajině se nepatrně snížila – ze srpnových 76 procent klesla v září na 72 procent,“ uvádí ruské středisko pro průzkum veřejného mínění. Naopak mírně vzrostl počet lidí, kteří by upřednostnili zahájení mírových rozhovorů – vyjádřilo se tak 48 procent respondentů, v srpnu jich bylo 44 procent.

Centrum Levada průzkum provedlo ve dnech 22. až 28. září mezí 1 631 dospělými Rusy v 50 regionech země. Ruský prezident vyhlásil částečnou mobilizaci 21. září.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!