23. ledna 2017 12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kreml čeká, že si Trump s Putinem brzy zavolají, ve hře pak bude i setkání

Prezident Vladimir Putin na každoroční bilanční tiskové konferenci v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Vladimir Putin na každoroční bilanční tiskové konferenci v Moskvě. | foto: Sergei KarpukhinReuters

MOSKVA Kreml očekává, že se brzy uskuteční první telefonát nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. První schůzka obou prezidentů se ale ještě nechystá, oznámil v pondělí novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

„Ne, informace o schůzce dosud nemáme. Telefonní rozhovor se dohaduje, zatím ale nemám podrobnější informace,“ řekl Peskov a dodal, že telefonát domluví ministerstva zahraničí v nejbližší době. Je na to prý standardní procedura, a tak nějaké zvláštní kontakty nejsou vhodné.

„To se ještě neposuzovalo,“ odvětil mluvčí na dotaz, zda se Putin a Trump setkají na bilaterální schůzce, anebo v rámci mnohostranné akce. „Zatím prostě nemá smysl o tom všem jednat. Až bude telefonát a pokud šéfové států shledají účelným sejít se, pak začne příprava (schůzky),“ poznamenal kremelský mluvčí.

Peskov dal ve víkendovém rozhovoru v televizi BBC najevo, že schůzku prezidentů obou velmocí nelze čekat v nejbližších týdnech, ale její uspořádání potrvá měsíce.

Za předčasnou v pondělí Peskov označil myšlenku vytvoření rusko-americké koalice či společných kroků obou velmocí proti radikálním islamistům.

„Islámský fundamentalismus a terorismus nesporně ohrožuje všechny státy včetně naší země. Hovořit ale o nějakých koalicích je předčasné, protože prezident USA je teprve na počátku seznamování se s agendou. Prostě je nutné počkat, až začnou nějaké kontakty. Dosud k tomu nedošlo,“ konstatoval Peskov. Připomněl ale, že sám Putin nejednou hovořil o tom, že spolupráce v boji proti terorismu nemá alternativu a že žádný stát není schopen sám o sobě účinně bojovat s touto nejstrašnější hrozbou 21. století.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov mezitím na jiné tiskové konferenci poznamenal, že Moskva vidí mnohé shody „v zásadních otázkách týkajících se cílů zahraniční politiky“, jak je Trump vyložil ve svém inauguračním projevu. Podle Lavrova se tyto body „těsně překrývají s tím, jak prezident Putin vidí cíle zahraniční politiky Ruské federace“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz