15. srpna 2008 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kreml: dohodu Polska s USA musíme potrestat

Jak dovede Rusko 'trestat' se v těchto dnech přesvědčili na vlastní kůži Gruzínci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak dovede Rusko 'trestat' se v těchto dnech přesvědčili na vlastní kůži Gruzínci. | foto: AFP

MOSKVA Čtvrteční dohoda Spojených států a Polska o umístění části amerického protiraketového štítu na polském území zhorší rusko-americké vztahy a nemůže zůstat "nepotrestána". Řekl to dnes na tiskové konferenci v Moskvě zástupce náčelníka ruského generálního štábu generál Anatolij Nogovicyn.

Ruský generál možné odvetné kroky Moskvy neupřesnil, ale Rusko již dříve například varovalo, že může zaměřit své rakety na státy, kde prvky amerického štítu budou rozmístěny, což je podle amerických plánů v Polsku a v Česku.
 
Náhlý chvat Washingtonu a Varšavy k uzavření dohody a její obsah jasně Moskvě dokazují, že tento americký projekt je namířen proti Rusku, uvedla dnes s odvoláním na vysokého představitele ruského ministerstva zahraničí agentura Interfax.

Bílý dům čtvrteční předběžnou dohodu uvítal a zdůraznil, že štít není namířen proti Rusku, kterému USA nyní navrhly novou dohodu o spolupráci. "Projekt protiraketového štítu prezidenta (George Bushe) žádným způsobem nemíří na Rusko. Vlastně to logicky ani není možné, aby mířil na Rusko, jelikož Rusko by ho mohlo zničit," řekla Bushova mluvčí Dana Perinová.

Polská vláda připustila, že konflikt mezi Ruskem a Gruzií k završení jednání o umístění americké základny v Polsku přispěl. "Nacházíme se dnes v nové mezinárodní situaci," řekl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, jehož země nebyla dlouho s to přesvědčit Washington, že Poláci potřebují v případě umístění základny posílit svou obranu proti možné agresi ze strany Ruska.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz