Záplavy, které způsobily prudké monzunové lijáky, si zatím vyžádaly přes 1600 lidských životů a postihly nějakým způsobem osm procent populace, tedy kolem 15 milionů lidí. Zdevastované území se táhne v délce přes tisíc kilometrů od severozápadní oblasti až po jižní provincii Sindh.
Situaci zhoršuje ramadán
Živel ale poničil i velkou část úrody. Zemědělství je přitom páteří
pákistánské ekonomiky. Situaci postiženým lidem a často stále čekajícím na záchranu na malých ostrůvcích půdy uprostřed vnitrozemského moře komplikuje i postní měsíc ramadán, který podobně jako v mnoha dalších sunnitských zemích začal ve středu.
"Ramadán neramadán my už hladem umíráme," prohlašuje 50letá Maj Hakímaová, po jejímž boku leží v provizorním stanu nemocný manžel. "Hladovíme nuceně a oplakáváme ztráty."
Ramadán obrazem |
Ačkoliv miliony postižených půst nařízený ramadánem dodržují, podle muftího Muníbura Rahmána, jednoho z nejvýše postavených náboženských učenců v zemi, osoby v obtížných podmínkách a závislých na charitativní pomoci mohou půst vynechat a uchýlit se k němu později.
Naléhavou pomoc podle OSN potřebuje až sedm milionů lidí. Organizace vyhlásila, že je zapotřebí okamžitá naléhavá pomoc ve výši 460 milionů dolarů. Kromě jídla a čisté vody jsou zapotřebí zejména stany, hygienické a zdravotnické potřeby.
Na pomoc ve čtvrtek na východní pobřeží Pákistánu dorazila i loď amerického námořnictva s tisícovkou námořníků a vrtulníky, které jsou pro záchranné práce v této oblasti mimořádně potřebné.
Pákistán ještě nemá vše za sebou
Podle OSN katastrofa v Pákistánu není ještě zdaleka zažehnána. Přehrady v provincii Sindh by se mohly v nadcházejících dnech protrhnout. "Očekáváme ještě větší množství vody," prohlásil mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCAH) Maurizio Giuliano. Uvedl také, že experti OSN odhadují, že touto záplavou byla postižena až jedna čtvrtina země.
Naléhavou pomoc potřebuje 7 milionů lidí