"Soud shledal Jevsjukova vinným ve všech bodech," prohlásil předsedající tribunálu Nikolaj Fomin. Obžaloba vinila majora ze dvou vražd a 22 pokusů o vraždu.
Podle vyšetřovatelů major 27. dubna přibližně půlhodiny po půlnoci bez zjevných příčin vypálil čtyři rány na řidiče vozu, který jej svezl, a pak začal střílet po lidech, kteří se mu připletli do cesty. Kromě řidiče zastřelil i pokladní samoobsluhy, v níž ho nakonec zatkla policejní hlídka. Tu se snažil také zasáhnout, nikoho však nezranil. Celkem se terčem majorovy palby staly více než dvě desítky lidí.
Pokus o vraždu jako pouhá výtržnost
Sám Jevsjukov svou vinu přiznal jen "částečně", tedy doznal se pouze k činům, při nichž ho zachytila bezpečnostní kamera v obchodě. Podle svých slov si prý si vůbec nepamatuje, co se s ním dělo. Obhajoba žádala překvalifikovat pokusy o vraždu na pouhou výtržnost.
Podle obžaloby, požadující doživotní trest, si však Jevsjukov byl svých zločinů vědom a byl plně příčetný. "Byla to bezdůvodná masová poprava. Je skutečnou tragédií, že vše spáchal policejní náčelník v alkoholovém opojení. Jako záminku ke spáchání zvěrstva na nevinných použil hádku s manželkou a osobní problémy," prohlásila při předchozím přelíčení prokurátorka Amalija Ustajevová.
Podle tisku však proces neodpověděl na hlavní otázky: proč policista krveprolití vlastně spáchal, co zločinu předcházelo či proč byly setřeny otisky prstů z majorovy pistole.
Krveprolití, které vzápětí stálo křeslo dlouholetého šéfa moskevské policie generála Vladimira Pronina, odstartovalo i sérii policejních skandálů.
Od zveřejňování policejních skandálů k reformě
Noviny prakticky každý den píší o zločinech strážců pořádku, bující korupci, mučení zatčených a další policejní svévoli, jistých si svou beztrestností. Pobouření v médiích naposledy vyvolal verdikt soudu, který odsoudil k 15 měsícům vězení jiného policistu v Tuvě za to, že při silniční kontrole zastřelil středoškoláka.
Poměry u policie přiměly prezidenta Dmitrije Medveděva zahájit reformu ministerstva vnitra. Již koncem loňského roku prezident podepsal dekret, podle něhož má do roku 2012 být propuštěna pětina zaměstnanců, aby ostatním policistům mohly být zvýšeny platy, a tím i odolnost vůči úplatkům. Ve čtvrtek pak prezident sesadil 17 policejních generálů, včetně dvou náměstků ministra, a nařídil snížit centrální aparát na polovičku, tedy 10.000 lidí.
Protikorupční plán resortu má do měsíce předložit ministr Rašid Nurgalijev, pod nímž se podle tisku už také třese židle.