Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krví potřísněný Bůh jako vrah. Rok po útoku vyšlo zvláštní číslo Charlie Hebdo

Svět

  17:16
PAŘÍŽ - Rok po teroristickém útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo ve středu vyšlo zvláštní číslo týdeníku. Kromě kreseb současných kreslířů obsahuje i díla pěti autorů zastřelených při atentátu. Loni 7. ledna bratři Said a Chérif Kouachiové zabili v redakci a její blízkosti 12 lidí, dalších pět obětí si vyžádaly následné teroristické útoky v Paříži a okolí.

„Vrah je stále na útěku.“ Zvláštní číslo satirického listu Charlie Hebdo vyšlo rok po atentátu na redakci. foto: Charlie Hebdo / TwitterReuters

Dvojité vydání s 32 stranami místo obvyklých 16 se prodává na stáncích nejen ve Francii, ale po celém světě. Například v Německu bude k mání 50 000 a v Belgii 40 000 výtisků. Celkem vyšlo téměř milion výtisků časopisu.

Na titulní stránce je zobrazen křesťanský Bůh s krví potřísněnými končetinami a vousy a se zbraní na zádech. Titulek pod názvem časopisu hlásá: „Rok poté: Vrah je stále na útěku.“ Kritice náboženství i náboženského fanatismu se věnují i další kresby a karikatury zvláštního vydání.

Prázdné místo

„Nemyslím si, že se něco od 7. ledna změnilo až na prázdnotu, kterou trpíme,“ uvedl redaktor časopisu Gérard Biard u příležitost prvního výročí útoku na redakci. „Chybí nám lidé, přátelé, (jejich) talent, ale pokoušíme se udržet stejného ducha. Myslím, že se nám to daří,“ dodal.

Každý týden se časopisu Charlie Hebdo prodá na stáncích asi 100 000 exemplářů, z toho zhruba 10 000 v zahraničí. Dalších asi 183 000 výtisků dostávají do schránek předplatitelé.

Pařížský pietní pochod za oběti atentátu na Charlie Hebdo (archivní snímek z...
Jedna z obálek časopisu Charlie Hebdo.

Týden po atentátech v redakci zveřejnil Charlie Hebdo vydání „přeživších“ s karikaturou proroka Mohameda a nápisem „Vše je odpuštěno“ na titulní stránce. Tohoto čísla se po celém světě prodalo zhruba 7,5 milionu výtisků. Před atentátem vycházel týdeník v nákladu 30 000 výtisků.

‚Dvě dětská menu za cenu jednoho.‘ Charlie Hebdo si dělá legraci z utonulého chlapce

V úterý odhalil v ulici Nicolas-Appert u bývalého sídla satirického listu francouzský prezident François Hollande pamětní desku se jmény všech obětí útoku na redakci a nápisem „Na památku obětí teroristického útoku proti svobodě slova“. Záhy po ceremonii musela být však deska znovu zahalena, neboť jméno jednoho z kreslířů bylo napsáno chybně. K výměně desky dojde během pár dní, ubezpečila záhy starostka Paříže Anne Hidalgová.

Autor:

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...