Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teroristický útok v Hurgadě? Měli nože, přišli krást, líčí jednu z verzí Češka

Svět

  14:45
PRAHA/HURGADA - Dva neznámí ozbrojenci v pátek přepadli v egyptském rudomořském letovisku Hurgada turistický hotel Bella Vista. Zatím se v souvislosti s útokem mluvilo o terorismu. Podle zaměstnankyně cestovní kanceláře Petry Abdallové, která na místě žije už 14 let, to jsou však mylné informace. „Šlo spíše o individuální akci nějakých dvou mladíků, kteří u sebe měli jedinou funkční zbraň - nůž,“ uvedla v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Egyptská policie (ilustrační foto). foto: Reuters

Výpovědi lidí z Hurgady se výrazně liší. Podle Češky, která hovořila s ČT měli útočníci vstoupit do hotelu přes hlavní vchod do hotelu a kolem pasu měli granáty. Podle Petry Abdallové však do hotelu vešli přes restauraci, která přiléhá k hotelu, a měli jen nože.

Lidovky.cz: Dva neznámí ozbrojenci v pátek přepadli v egyptském letovisku Hurgada turistický hotel Bella Vista, který mají v nabídce i české cestovní kanceláře. Co se na místě dělo? Byla jste blízko v době ataku?
Žiji na okraji centra, takže jsem slyšela policejní auta a sirény. Policistů se na místo sjíždělo skutečně hodně. Podle toho jsem zjistila, že se něco děje. Navíc mi hned volali kolegové a lidé přímo z centra, že se tam něco stalo.

Lidovky.cz: Kolem útoku jsou stále některé věci nejasné. Množí se možné scénáře a diskutuje se o tom, odkud muži vedli útok. Na místo se prý dostali přes moře a útočili u vstupního vestibulu budovy. Bylo to tak?
K nám (zaměstnancům cestovní kanceláře Exim Tours - pozn. red.) se dostali dvě verze. Do hotelu se prý dostali skrz restauraci, která je s ním spojená. Pizzerie je hned vedle hotelu, ale nemá vlastní záchody, takže jsou tam propojovací dveře do lobby hotelu. Tam chodí hosté na toaletu. Tak se dostanou přímo do lobby hotelu, aniž by prošli přes oficiální policejní kontrolu, která je u vchodu do hotelu. A útočníci měli - podle toho, co nám řekli lidí z restaurace -, nejdřív napadnout hosty z restaurace. Na křik měl prý hned zareagovat policista u vstupu do hotelu, který běžel proti nim ke dveřím. A začal střílet. Podle egyptského prohlášení ale nemělo jít o útok na turisty, útočníci prý přišli do hotelu krást.

Probíhá vyšetřování

Podle poslední zprávy ČTK probíhá v egyptské Hurgadě vyšetřování pátečního útoku, při němž byli pobodáni tři evropští turisté. Jejich zranění jsou ale podle zdravotnických zdrojů lehká a stav všech tří je stabilní.

Nejmenovaný nemocniční zdroj podle agentury AP upřesnil, že při útoku byli zraněni rakouští manželé (oba 72 let) a sedmadvacetiletý Švéd Sammie Olovsson. Rakouský muž byl už po ošetření propuštěn z nemocnice, uvedla agentura APA s odvoláním na informace rakouského velvyslanectví v Káhiře.

Lidovky.cz: To však odporuje verzi, že šlo o teroristický útok, o němž se dosud hovořilo. Muži prý mávali černou vlajkou s bílými nápisy. Druhá verze tedy hovoří o čem?
Že se přes restauraci, kde to znali, dostali do hotelu. Tam si jich ale všiml policista. Zeptal se jich, co tam dělají a oni v tu chvíli vytáhli nůž. Když se snažili utéct, tak pobodali dva turisty - Dána a Němce (informace se ovšem liší, podle egyptských ministerstev vnitra a zdravotnictví utrpěli zranění tři turisté, dva z Rakouska a jeden ze Švédska- pozn. red.) Ti jsou už propuštěni. A ty dva (útočníky) samozřejmě zneškodnili. Jeden je mrtvý, druhý je ve vojenské nemocnici v Hurgadě.

Lidovky.cz: V hotelu byli ubytovaní i Češi. Jste s nimi v kontaktu?
Ano, jsou to naši klienti. (Jde o dva klienty společnosti Exim Tours. Česká velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová v ČT řekla, že v napadeném hotelu bydlelo šest Čechů, z toho čtyři tam byli s německými cestovními kancelářemi - pozn.red.) Ti ale v době útoku v hotelu nebyli. Pohybovali se zrovna po centru města. Kontaktovali nás poté, co viděli policejní auta před hotelem, do nějž se nemohli dostat. Přišel za nimi delegát a počkal s nimi v kavárně, dokud nebudou moci zpátky do hotelu. Následně byli hned přestěhováni. Jsou v pořádku.

Lidovky.cz: Plánují předčasný odjezd domů společně s dalšími českými klienty?
Zítra má letět letadlo do Prahy a oni by se stejně měli podle plánu odjíždět. Nikdo z dalších klientů, včetně těch, kteří jsou v Hurgadě na delší dobu, podle naších informací neplánuje předčasný odlet domů.

Lidovky.cz: Jaká je teď v Hurgadě atmosféra? Panuje na místě zmatek a strach, nebo se situace už uklidnila?
Řekla bych, že je celkem klid. Od rána ve městě hlídkuje hodně policistů, jsou větší kontroly, ale jinak je to klidné. Myslím, že pomohlo i to, co se zatím podařilo zjistit - nešlo o útok, ale spíše individuální akci nějakých dvou mladíků, kteří u sebe měli jedinou funkční zbraň - nůž. S touto informací se to tu hodně uklidnilo. Spíš si myslím, že naše klienty zneklidnilo to, co si přečetli na internetu v českých zprávách a nebo to, co jim zavolali příbuzní z Česka.

Lidovky.cz: Podle některých informací ale měli být útočníci vyzbrojeni střelnými zbraněmi, noži a pásem s výbušninou... Češka, která v sobotu dopoledne mluvila s Českou televizí, dokonce mluvila o granátech.
První informace byla taková, že u sebe měli mít atrapy výbušnin. Informace, kterou vydalo egyptské ministerstvo, ale hovoří o tom, že u sebe žádné pásy neměli (tamní ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že pachatelé byli vyzbrojeni vzduchovkami a noži - pozn. red.).

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...