11. dubna 2014 12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Krym má novou ústavu. Jsme součástí Ruska, radují se poslanci

Krymští poslanci oslavují schválení krymské ústavy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krymští poslanci oslavují schválení krymské ústavy. | foto: Reuters

SIMFEROPOL Krymský parlament v pátek jednomyslně přijal novou ústavu, která tuto autonomní ukrajinský poloostrov prohlašuje za nedílnou součást Ruské federace. Informovala o tom agentura Interfax. Rusko i přes nesouhlas Západu a Kyjeva anektovalo Krym v březnu; Moskva svůj postup zdůvodňuje vůlí krymských obyvatel, kteří se v referendu vyslovili pro připojení poloostrova k Rusku.

Pro novou ústavu hlasovalo všech 88 přítomných poslanců. Krymský parlament má 100 členů. Základní zákon začne platit po zveřejnění v krymském parlamentním věstníku. Předseda parlamentu Vladimir Konstantinov ještě před hlasováním řekl, že ústava by mohla platit od soboty 12. dubna.

Text ústavy označuje Krymskou republiku za právní a demokratický stát v rámci Ruské federace, území republiky pak za nedílnou součást Ruské federace. Dokument pro území Krymu stanovuje tři úřední jazyky, kterými jsou ruština, ukrajinština a krymská tatarština.

Ústava rovněž upravuje pravomoci a funkční období krymských představitelů. Například poslanci mají pětiletý mandát.

ČTĚTE TAKÉ:

Lavrov chce záruku neutrální Ukrajiny

Ukrajina musí v budoucnu zůstat neutrální zemí, která nevstoupí do NATO, zopakoval dlouhodobý požadavek Kremlu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který zároveň volal po přijetí právních záruk ukrajinské neutrality.

Šéf ruské diplomacie již před dvěma týdny prohlásil, že Ukrajina by se měla stát neutrální federací, která zaručí autonomii jednotlivým oblastem. Dnes Lavrov uvedl, že by měly existovat právní záruky této neutrality, a zdůraznil, že Moskva je proti vstupu sousední země do NATO.

Ministr v pátek rovněž potvrdil, že Rusko je příští týden připraveno vést čtyřstranná jednání o ukrajinské budoucnosti. Jejich součástí bude podle něj také téma ruských dodávek plynu Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek pohrozil jejich zastavením, pokud Kyjev neuhradí Moskvě dluh za již odebraný plyn.

Podle hlavní ruské prokuratury nehodlá Moskva vyslyšet žádost o vydání bývalého ukrajinského prezidenta Janukovyče, kterého chce kyjevská justice soudit v souvislosti s krveprolitím během zimních protivládních demonstrací. Janukovyč zůstává podle ruské prokuratury i nadále legitimním ukrajinským prezidentem a vydán nebude.

Krym je ruský, Putin anexi stvrdil podpisem:

Lidovky.cz, ČTK