Se zájmem je na Ukrajině i v Rusku očekávána dnešní tisková konference svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, jehož novináři v minulých dnech už dvakrát "pohřbili". Exprezident, který prý utrpěl infarkt a podle některých médií měl být po smrti, se naposledy na veřejnosti objevil poslední únorový den při tiskové konferenci v Rostově. Média spekulují o možné Janukovyčově výzvě k ruské invazi na východ Ukrajiny, nebo naopak o formálním oznámení jeho definitivního odchodu.
Mandát během úterý vyprší vojenským pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří se od minulého týdne marně pokoušeli dostat na Krym. Padesátičlenný monitorovací tým, v němž byli i dva Češi, měl na poloostrově vykonat inspekci ukrajinských a ruských vojenských zařízení. V kontroly ale pozorovatelům pokaždé zabránili ozbrojenci, kteří blokují silnice vedoucí na poloostrov z ukrajinské pevniny.
Zákon o připojení Krymu k Rusku
Dolní komora ruského parlamentu má v úterý rozhodnout o datu projednání zákona, podle něhož bude možné připojit Krym k Rusku jednostranným dekretem Kremlu. Návrh připravila strana Spravedlivé Rusko, která je ve sněmovně většinou věrným spojencem vládního Jednotného Ruska. Poslanci počítají s tím, že ke schválení nebude zapotřebí obvyklého trojího čtení.
ČTĚTE TAKÉ: |
Ruský prezident Vladimir Putin, který o řešení ukrajinské krize v pondělí jednal s Bezpečnostní radou, se v úterý v Kremlu setká se svým kazašským spojencem. Nursultan Nazarbajev neupírá Moskvě právo na ochranu ruské menšiny, zároveň ale varuje před ohrožením územní celistvosti Ukrajiny. Kazašský prezident navštívil Rusko už minulý týden a pravidelně s Putinem ukrajinskou krizi telefonicky konzultuje.
Stejně jako v minulých dnech budou i dnes ruská města demonstrovat na podporu krajanů na východě Ukrajiny. Po tisícových pondělních demonstracích v Čitě, Permu nebo Čeljabinsku jsou dnes na řadě Vladivostok, Orenburg, Iževsk, Murmansk a Jaroslavl.